Rozhodujeme se: Koupit nebo pronajmout?

Pokud si říkáte, že letní dovolená je ještě v nedohlednu, máte pravdu. Ovšem v případě rozhodování, zda ji strávit v karavanu či nikoliv, nastává již teď ten správný čas pro přemýšlení. A nic na tom nezmění fakt, že za okny vesele sněží a blíží se k nám vánoce.

Jste-li tedy rozhodnuti pro dovolenou s „bydlíkem“ a již jste si vybrali ten svůj (viz článek Stručný průvodce typy obytných vozů a karavanů) stojí před vámi další otázka: Koupit nebo pronajmout? Volba mezi koupí obytného vozu či jeho zapůjčením je relativně jednoduchá. Kdo ho bude využívat pravidelně a třeba i celoročně a nestojí mu v cestě finanční záležitosti, rozhodne se pro koupi. Nejraději samozřejmě zcela nového, komfortního a moderního vozu. Kdo si chce pouze zpestřit tradiční dovolenou, ten zvolí zapůjčení.

Pojďme se tedy trochu podívat na finanční stránku věci.

KOUPĚ

Nutno konstatovat, že koupě nového vozu zatíží rozpočet vždy viditelně. Využít lze však půjček, splátkových kalendářů apod., to už záleží na dohodě a možnostech. Orientačně lze ale říci, že ceny nových obytných vozidel se u nás pohybují takto:

ALKOVNA od 1.000.000 Kč

POLOINTEGRÁL od 1.200.000 Kč

INTEGRÁL od 1.300.000 Kč

KARAVAN od 350. 000 Kč

Pozn. Ceny jsou orientační, bez ohledu na výrobce a komfortnost vybavení; základ jsou nové vozy, plná (běžná) výbava. Nadstandardy, technické vychytávky nebo doplňková příslušenství mohou samozřejmě ceny zvednout řádově i o statisíce korun.
Nemáte-li možnost obytný vůz či karavan v mimosezóně kde parkovat, prodejci často nabízejí i zazimování a hlídané parkování (cca 500 Kč/měsíc).

PŮJČENÍ

Doporučená, prověřená půjčovna s kvalitními, servisovanými a pravidelně obměňovanými vozy je vždy nejlepší volbou. Za prohlídku stojí v současné době také internetová prezentace půjčovny. Tam lze zkontrolovat nejen nabídku, podmínky půjčení, ale i aktualizaci informací a např. připravované speciální sezónní akce. Výše půjčovného je závislá nejen na zvoleném typu vozidla, ale také na době vypůjčení (sezóně). Většina půjčoven nabízí vozy pro jarní, letní, podzimní a zimní období.

ALKOVNA, INTEGRÁL, POLOINTEGRÁL 1.800 až 4. 000 Kč/den

VESTAVBA 1.000 až 1.500 Kč

KARAVAN 1.000 až 1.500 Kč

A co vás čeká kromě denního půjčovného?

Počítejte s vratnou kaucí ve výši cca 15.000 – 30.000 Kč, u karavanů je to cca 10.000 Kč. Informujte se na bezlimitní km a na servisní paušální poplatek (není pravidlem), který je odpočítáván při vrácení vozu z kauce v částce asi 2.000 Kč. Poplatek zahrnuje např. běžný úklid a naplnění plynových bomb. Určitě budete předem skládat rezervační zálohu (min. 15 %), domluvit si můžete přistavení vozu do místa bydliště nebo slevu při dlouhodobém půjčení.

Podmínky se u jednotlivých půjčoven mírně odlišují, ale vždy se budete muset prokázat min. dvěma doklady a doložit délku držení řidičského průkazu. Zapůjčené vozy se nesmí nijak upravovat, je v nich zákaz kouření, v ceně je již pronájem kemp. příslušenství, vrátit se musí s plnou nádrží a relativně čisté (za hrubé ušpinění/poničení interiéru je příplatek). Vozidla jsou pojištěná (nehoda, porucha, ČR, zahraničí), vycestovat smíte ale jen do zemí uvedených v pojistce. A pro sebe nikdy nezapomeňte sjednat cestovní pojištění!

Tip: Netrápí-li vás jazyková bariéra, tak se často vyplatí vypůjčit si obytný vůz až při cestách v zahraničí. Chcete-li např. zamířit na 14denní dovolenou do Švýcarska, půjčte si vůz v Německu, na trase, kterou se budete vracet i zpět. Švýcarsko projezdíte křížem krážem, vrátíte se zpět do Německa, kde u půjčovny na vás bude čekat váš (většinou zcela bezplatně) zaparkovaný automobil. A vy můžete pokračovat v další cestě, ať už směrem domů nebo třeba k tetičce do Rakouska.

Tvorba webových stránek: Webklient