Průvodce koupí ojetým karavenem

Kdy je vhodný čas na koupi karavanu z druhé ruky nebo na první vyzkoušení karavaningu? Kdykoli. Vždycky musíte být připraveni na ten správný okamžik. Určitě se ale vyplatí udělat si předtím základní průzkum. Nejrozumnější je nákup u specializovaného prodejce karavanů. Tak byste měli získat kvalitní poradenství a zkušenosti prodejce specializujícího se na karavany a navíc podporu profi servisu. Profesionálové navíc používají řadu specializovaných online databází, aby zjistili historii vašeho vozu a karavanu – například při dovozech ideální web www.checkcardna.com.

Existují však i jiná místa, kde můžete koupit ojetý karavan, zejména pokud chcete zaplatit nejnižší cenu – soukromě, příležitostně od prodejce automobilů nebo podobného subjektu, který přijal karavan jako protiúčet, nebo dokonce online prostřednictvím nákupních webových stránek. Důsledkem soukromého nákupu je samozřejmě to, že máte mnohem méně práv, pokud se něco pokazí. Samozřejmě i v tomto případě je vhodné si původ vozu a jeho historii ověřit. Pokud stačí základní informace zdarma, zkuste třeba myfreevin.com/cz – tento web je i v češtině.

Ceny ojetých karavanů

U běžných specializovaných prodejců karavanů se obvykle setkáte s cenami od 50 000 Kč, které zahrnují určitý druh záruky. Nejdražší ojetý obytný přívěs nebo tzv. předváděčka vyjde klidně i o milion až milion a půl dráž.

Desetibodový plán pro nákup karavanu z druhé ruky

 1. Jaký karavan?

Musíte se včas rozhodnout nejen o ceně, velikosti a hmotnosti, ale také o preferovaném uspořádání interiéru, včetně počtu lůžek, karavanu, který chcete koupit. Také, a to je rozhodující, se musíte ujistit, že je váš vůz bude schopen tahat tak velký a těžký karavan.

Je třeba zvážit i takové aspekty, jako je místo, kde hodláte karavan skladovat, což má vliv i na výši ročního pojistného za karavan.

2. Rozpočet

Dobrou radou je utratit za svůj první karavan co nejméně. Ne vždy ale to nejlevnější vyjde ve finále na nejméně peněz. A času. Určitě byste si měli vždy ponechat určitou část svého rozpočtu – pro případ drobných mimořádných událostí a pro vybavení karavanu příslušenstvím, které byste později mohli pocítit, že opravdu chcete. Je například pravděpodobné, že brzy zjistíte, že byste ke svému karavanu ocenili markýzu.

3. Udělejte si průzkum

Přečtěte si odborné publikace a recenze a komentáře na internetu, promluvte si s majiteli, pokud máte možnost, navštivte výstavy… buďte připraveni na cokoli, od dobrých a rozumných rad až po komentáře (obvykle z obou stran spektra opravdu dobré/skutečně špatné), které lze brát s rezervou.

Vyplatí se nespěchat s nákupem – ať už jde o karavan z druhé ruky, nebo o zbrusu nový obytný vůz. Někteří lidé čekají roky, než se do toho pustí.

4. Jaké vybavení?

Zatímco moderní karavany jsou vybaveny veškerým zařízením, které byste očekávali ve svém vlastním domě, u starších karavanů z druhé ruky se vám může zdát vybavení poněkud jednodušší. Má to však i svou výhodu – méně věcí, které se mohou pokazit.

Nejlepší radou je sestavit si kontrolní seznam druhů a typů věcí, které opravdu potřebujete, které chcete a které ne. Na seznamu by měly být aspekty, jako je:

  • vytápění a klimatizace
  • teplá voda
  • vybavení na vaření
  • kapacita lednice/mrazáku
  • celkový úložný prostor
  • počet míst na spaní
  • koupelna/WC
  • izolace (pouze stěny, i s podlahou atd)

Jen nezapomeňte, že některé z těchto položek lze dodatečně doplnit nebo vylepšit, včetně doplňků, jako je zařízení pro příjem televizního signálu, solární panely, motorový pohon, stereofonní systémy atd.

5. Seznamte se se slangem

Užitečné zatížení, nosnost, vniknutí vody, dokonce i typ karavanu či obytného auta (jedno- nebo dvounápravový, alkovna, integrál), pevná lůžka, ostrovní lůžka, francouzská lůžka atd… vyplatí se znát a rozumět žargonu. Opět platí, že dobrý prodejce vám vždy ochotně pomůže, ale nechoďte do showroomu s tím, že vám vše okamžitě vysvětlí. Nejdříve se seznamte s některými základy.

6. Proveďte důkladnou prohlídku

Stejně jako při koupi domu i zde platí, že okamžitý dojem má velkou váhu. Jen vy víte, co se vám skutečně líbí nebo co chcete, takže pokud jde o prohlídku jakéhokoli karavanu, přemýšlejte o tom, že si projdete např:

  • používání kuchyňských spotřebičů (jak snadno vám vše padne pod ruku, jak dobře se do nich ukládá, kolik je tam pracovní desky atd.)
  • rozestlání postelí, včetně ležení na nich, abyste posoudili velikost, pohodlí a oporu (zkontrolujte také, kde budete mít uloženy lůžkoviny)
  • obecné úložné prostory (opět pro uložení konkrétních věcí, které si chcete vzít s sebou na cestu)
  • sezení, při sledování televize nebo při konzumaci jídla
  • koupelna (je určena pouze pro případ nouze, nebo ji budete hojně využívat?).
  • otvírání oken, skříněk, vnější poklopy, střešní okna atd. a ujistěte se, že fungují správně
  • zkontrolujte, co dalšího je součástí prodeje. Například při koupi v soukromí – zejména od někoho, kdo se vzdává karavaningu – vám může být nabídnuta nejrůznější doplňková výbava, včetně plynových lahví, markýz, kampingového vybavení jako jsou stolky a křesla atd.

7. Očekávejte to nejlepší

Ďábel je ukryt v detailech. Největším problémem je vniknutí vody do karoserie – tam, kde se vlhkost dostala do karoserie a v nejhorším případě ovlivnila strukturální integritu stěn a izolace. Určitě zkontrolujte, zda nejsou vlhké a zvlněné, a podívejte se, co vám řekne servisní historie.

Hledejte také stopy jiných poškození karoserie, stejně jako jakékoli “kutilské” práce, ať už zvenčí nebo zevnitř. Jsou na karoserii nějaké oděrky, vrypy nebo jiné stopy, které by naznačovaly neopatrnost předchozích majitelů? I podivně umístěná nálepka může něco skrývat.

Díry v pracovních plochách, praskliny ve sprchových vaničkách, špatně aplikované tmely a další mohou finální cenu pěkně navýšit. Někteří prodejci (prodejci nebo soukromníci) někdy slibují, že po dohodě o prodeji případné prohřešky napraví. V takovém případě si to nechte písemně potvrdit.

8. Je čas na smlouvání?

Prodejci nemají rádi výraz “smlouvat”. I vy byste se měli mít na pozoru. Pokud sami nejste profesionální prodejci, může být vítěz jen jeden, pokud se rozhodnete hrát tvrdou hru. Místo toho vyjednávejte, abyste si byli jisti, že dostanete to, co chcete – možná se budete chtít zeptat na příslušenství, jako je motorový pohon, baterie, nosiče vody, schůdky pro karavan, vyrovnávací klíny nebo dokonce bezplatný servis, abyste zpečetili každou dohodu.

Nezapomeňte však na staré přísloví: pokud nabídka vypadá příliš dobře na to, aby byla pravdivá, pravděpodobně není.

Jo, a nemyslete si, že musíte složit velkou zálohu, abyste si zajistili koupi. Zaplaťte minimum pro případ, že by vše ztroskotalo na poslední překážce.

9. Zkontrolujte veškerou další dokumentaci

Úplná sada dokumentů, která ukazuje servisní záznamy, stejně jako veškeré opravy nebo záruční práce, plus veškeré přidané příslušenství, jsou navíc skvělým ukazatelem pečlivých, předchozích majitelů. Posledním hlediskem je snadnost získání náhradních dílů – opět upozorňujeme, že na trhu s karavany to není vždy snadné, zejména u méně známých značek, dovozů, výrobců, kteří ukončili činnost atd. Dokonce i dlouholetí výrobci mají u některých modelů problémy s náhradními díly.

10. Kdo je připraven není překvapen

A nakonec nezapomeňte na specializované pojištění karavanů, když už jste se rozhodli pro koupi. To platí zvláště u dražších karavanů. Ona ale i škoda u levnějšího může být nakonec docela nepříjemným zásahem do vašeho rodinného rozpočtu.

Máte nějakou radu pro ty, kteří uvažují o koupi ojetého karavanu? Neváhejte a přidejte své komentáře níže.

Tvorba webových stránek: Webklient