Průvodce výběrem střešních boxů

Narážíte na váhová nebo prostorová omezení svého vozu, obytné dodávky nebo dokonce karavanu? Řešením by mohl být střešní box, tzv. rakev, který vám poskytne důležitý úložný prostor navíc. Jenomže jak vybrat ten nejvhodnější a na co si dávat při koupi pozor? Podávejte se na náš kompletní průvodce výběrem střešních boxů.

Nejprve je třeba vědět, jaké možnosti skýtá váš vůz, jakými úchytnými mechanismy disponuje. Nejdříve si tedy musíte ujasnit, jak střešní box připevnit k autu, které samo o sobě nemá žádné střešní nosiče. Moderní vozy obvykle mívají čtyři až šest montážních bodů a najdete je ukryté pod plastovými výklopným kryty. Ty můžete použít k ukotvení dvojice střešních nosičů – tyčí, ke kterým bude střešní box následně pevně připevněn. Každý držák by měl mít šroub zajištěný křídlovou maticí a ochráněný uzamykatelným krytem.

Střešní nosiče

Střešní boxy se připevňují na střešní nosiče – tyče, které vedou napříč vozem z jedné strany na druhou. Střešní nosiče by měly mít ideálně aerodynamický tvar, aby se minimalizoval hluk a odpor větru. 

Střešní nosiče se mohou připevnit k již existujícím montážním bodům zasazeným do střechy, ke stávajícím lištám vedoucím po celé délce střechy nebo se jednoduše upnou ke karoserii. Menší část vozů má staromódní dešťové žlaby, které lze použít k upnutí.

Pozor na to, že některé vozy mají upevňovací body jsou nastaveny příliš vzadu, takže dlouhé střešní boxy by trčely přes zadní část vozu a bránily by otevření zadních dveří. Některé vozy nemají žádné montážní body pro střešní lišty, takže se střešní úchyty montují mezi střechu a horní hranu okenních rámů.

Velikost a tvar střešních boxů

Dalším hlediskem by měla být velikost a tvar boxu. Široké boxy jednoznačně nabízí více úložného prostoru, a pokud je lze otevřít z obou stran, je pohodlnější je používat. Pokud však potřebujete na střeše současně převážet i jiné předměty, včetně jízdních kol, je mnohem rozumnější úzký nebo středně široký box.

Obvykle neexistují žádná omezení týkající se délky, ale musíte zajistit, abyste mohli otevřít všechny zadní dveře i s nasazeným střešním boxem. Pokud si myslíte, že by to mohl být problém, zvažte, zda by box neměl vpředu trochu přesahovat – při jízdě ho stejně pravděpodobně neuvidíte.

Ujistěte se, že je box alespoň tak dlouhý, aby se do něj vešly nejdelší předměty, které do něj budete chtít umístit. V případě zimního výletu to mohou být lyže, v létě ale třeba tyče markýzy případně větrná clona.

I bez těchto předmětů znamená větší délka více místa, takže se vyplatí zvolit delší box.

Uzamykací mechanismy

Aby bylo víko střešního boxu bezpečně uzamčeno, může být nutné jej upevnit na více než jednom místě. Proto výrobci vyvinuli centrální zamykání. Problémem je, že pokud je střešní box plný objemných předmětů, které drží víko nahoře, může být nutné zatlačit na přední, střední a zadní část společně, než se podaří otočit klíčem, což často vyžaduje dvě nebo dokonce tři osoby.

K překonání tohoto problému někteří výrobci vymysleli mechanismy “pull to click-shut”, kdy zatáhnete za každý bod, dokud nezacvakne, a poté teprve zamknete.

Možnosti otevírání

Střešní boxy se mohou otevírat zezadu, z jedné strany nebo z obou stran. Výhodou zadního a oboustranného otevírání je možnost přístupu k boxu z obou stran, což usnadňuje jeho připevnění ke střešním nosičům a nakládání.

Tip: Na střešní boxy i nosiče se zkuste podívat na stránky eshopu https://www.filsonstore.cz

Váha střešního boxu

Důležité je vědět, jak velkou hmotnost můžete do autoboxu umístit a kolik ve finále může spolu se střešními tyčemi vážit. Každý model vozu má svůj vlastní limit pro zatížení střechy, který se obvykle pohybuje mezi 50 a 100 kg. Podrobnosti byste měli najít v příručce k vozu.

Podobná limitovaná edice je nejen užitečná, ale i líbivá.


Střešní boxy se střešními tyčemi váží přibližně 12 až 25 kg. Před stanovením maximální hmotnosti, kterou lze do střešního boxu umístit, je třeba tuto hmotnost odečíst od limitu zatížení střechy vozidla. V úvahu je třeba vzít také vlastní limit zatížení boxu. Ten se obvykle pohybuje v rozmezí 50 až 75 kg.

Nosnost střešního boxu

A nyní se dostáváme k praktické otázce, která bude zajímat zejména vaši ženu. Kolik se toho dá do “rakve” vlastně naložit. Kapacita se obvykle pohybuje od 250 litrů u malých boxů s poloviční šířkou až po 600 litrů a více u velkých boxů s plnou šířkou.

Pro srovnání, nový VW Golf má zavazadlový prostor o objemu 380 litrů a Volvo V70, oblíbený kombík, má zavazadlový prostor o objemu 575 litrů, Superb dokonce 625 litrů. Ideální pro mokré a písčité plážové vybavení, dlouhé věci, jako jsou zmiňované lyže nebo třeba plážové slunečníky.

Tvorba webových stránek: Webklient