Elektronické mýtné v Chorvatsku (ENC – Elektronička naplata cestarine)

Letní cesty většiny karavanistů směřují do Chorvatska. Jedná se o oblíbenou a poměrně snadno dostupnou destinaci, kde se můžete vykoupat v moři a nepotřebujete znát cizí řeč. Při cestě do Chorvatska se kromě hustšího provozu musíte připravit také na to, že kromě ceny za pohonné hmoty budete muset na chorvatských dálnicích platit mýtné.

V Chorvatsku máte na výběr ze dvou variant, jak mýtné platit. Můžete zvolit klasickou variantu na mýtných branách v hotovosti nebo platební kartou, nebo variantu elektronickou. Pokud se rozhodnete pro druhou, tedy elektronickou variantu, ušetříte poměrně velkou částku peněz.

Jak platit elektronické mýtné

Pro platbu elektronického mýtného potřebujete speciální přístroj, který vás však nebude nic stát, a zakoupení předplaceného balíčku, díky němuž ušetříte 22 % z ceny mýtného. Jak přístroj, tak vybraný tarif si můžete zakoupit na jakékoliv mýtnici, a to 24 hodin denně. V tomto případě se nespoléhejte na benzínové stanice – tam přístroj neseženete.

Skupiny vozidel, většina karavanů a obytných aut spadá do kategorie II.
Skupiny vozidel pro sazby mýtného. Většina karavanů a obytných aut spadá do kategorie II.

Co je potřeba

V kanceláři u mýtné brány stačí vyplnit jednoduchý formulář, do kterého zapíšete údaje z občanského průkazu, které překontroluje úřednice a vytiskne vám smlouvy. Po jejich podpisu obdržíte také heslo pro přístup na stránky www.hak.hr, na kterých si můžete kontrolovat, kolik už jste na platbách za mýtné utratili, a také si zde můžete dobíjet váš kredit prostřednictvím platební karty.

Kolik to stojí

Na výběr máte tři balíčky elektronického mýtného, které v sobě zahrnují přístroj zdarma. Nejdražší balíček vychází v přepočtu na necelých 1900 korun, tedy 544 kun. Tento balíček je nabit kreditem v hodnotě 555 kun. Další dva balíčky pořídíte za 380,61 kun nebo 882,60 kun a oba také obsahují přístroj zdarma.

Pokud byste si chtěli zakoupit samotný přístroj a dobíjet si na něj peníze dle potřeby, pak vás jen tato krabička vyjde na 122 kun.

Jak dobíjet

Elektronické mýtné můžete dobíjet buď přímo po přístupu do systému na internetu prostřednictvím platební karty, nebo přímo na mýtných branách. Pokud byste měli chorvatský telefonní tarif, pak je možné dobíjení i přes mobil.

Jaký tarif vybrat

Při výběru vhodného balíčku samozřejmě záleží na trase, kterou budete skrz Chorvatsko absolvovat. Jedna cesta od slovinských hranic přes Záhřeb až na konec dálnice do Vrgoracu by vás při placení mýtného v hotovosti vyšla na 268 kun, se zpáteční cestou tedy na 536 kun. Díky 22% slevě elektronického mýtného vás obě cesty vyjdou na 418 kun. Při cestě do Splitu vám pak postačí nejlevnější varianta balíčku.

Výhody zařízení

Kromě 22% slevy z ceny mýtného je velkou výhodou to, že je zařízení přenosné a můžete si jej tedy půjčovat s vašimi známými. Jeho životnost je zhruba pět let, takže se určitě jedná o dobrou investici.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient