Pneumatiky pro obytná auta a karavany

S vývojem a rostoucí oblibou kempování došlo také na pneumatiky, které mají svoje specifické potřeby nutné k dlouhé životnosti a zajištění bezpečné, pohodlné jízdy v součinnosti se zbytkem vozidla. Obyčejné pneumatiky pro osobní či užitkové vozy tak nahradily pneumatiky speciální.

Obutí pro přívěsy se liší od pneumatik pro automobily v několika ohledech, z čehož vyplívá i rozdílná konstrukce, jízdní vlastnosti či mechanická odolnost.  Dodávkové letní pneumatiky určené pro přívěsy jsou například konstruované tak, aby plnily částečně funkci tlumičů a rázy způsobené jízdou se nešířily do podvozkové části konstrukce a vozidlo nepoškozovaly, čili je potřeba přihlédnout k tomu, zda se jedná o karavan či přívěs.

Dále se také při navrhování počítá  s častým stáním v naloženém stavu, kdy je pneumatika značně jednostranně namáhána a má tendenci se deformovat.

Britský The Caravan club doporučuje dodržovat při údržbě a provozu těchto pár bodů:

  1. Kontrolujte pravidelně tlak a udržujte ho na předepsané hodnotě.
  2. Ujistěte se, že není sjetý nebo jinak poškozený dezén či bočnice pneumatiky.
  3. Olej, palivo nebo barva mohou pneumatiku při dlouhodobém kontaktu poškodit.
  4. Dbejte na zákonnou minimální hloubku dezénu (1,6 mm) a zda se dezén nesjíždí nerovnoměrně.
  5. V případě podezření na boule, puchýře či poškození kordu pneumatiky doporučujeme nejlépe v rukavici přejet po pneumatice a tyto defekty objevit. Je potřeba dbát především na ocelové dráty, které mohou v případě nehody částečně proniknout ven z pneumatiky a způsobit zranění.
  6. Je třeba nezapomínat s kontrolou také na vnitřní stranu kola.
  7. Pokud se karavan delší dobu nehýbe, je dobré pneumatiky chránit před slunečním zářením a zbytky pohonných hmot. Vhodné je opatřit pneumatiky speciálními kryty pomáhající prodlužovat jejich životnost.
  8. Dobrá je i kontrola ventilků a jejich krytek, jako citlivé části pneumatiky.
  9. Při kontrole tlaku a stavu pneumatik nezapomínejte ani na rezervu.

Použití speciálních pneumatik určených pro karavany bude mít za efekt snížení spotřeby, pohodlnější a bezpečnější jízdu spolu s nižšími intervaly výměny pneumatik a menší pravděpodobnost selhání pneumatiky způsobené náročným provozem na dalekých cestách.

Pojďme se tedy podívat na příklady specializovaných campingových pneumatik, které najdete na českém trhu:

Continental VancoCamper

pneu1Tato pneumatika byla vytvořena speciálně pro kempové těžší Alkovny, Integrály a Polointegrály. Je označena značkou CP – Camping Pneu. Zesílená konstrukce pneumatiky Continental VancoCamper snižuje napětí při dlouhodobém stání. Společnost Continental také zkoumala její odolnost na cestě, kde je zajímala především vysoká nosnost pneumatiky a stabilita na vozovce. Použití různých směsí mezi běhounem a konstrukcí pneumatiky brání vytváření tepla čímž se docílí konstantního brzdného výkonu a přilnavosti k vozovce i na horších cestních podmínkách. Dvě průběžná centrální žebra zvyšují tuhost kostry pneumatiky.

Spotřeba paliva E
Přilnavost na mokré vozovce B
Hlučnost 2
Hlučnost dB 72
Kategorie C2

Ceny se pohybují od 3242 do 4010 Kč.

Michelin Agilis Camping

pneu2

Dezén pneumatiky Michelin Agilis Camping vyniká dobrými jízdními vlastnostmi a vysokým kilometrovým proběhem, díky nízkému valivému odporu ušetříte za palivo a pneumatika je šetrná k životnímu prostředí díky absenci aromatických olejů používaných při výrobě. Hrubý dezén vám poskytne oporu například při rozjezdu na mokrém trávníku.

Spotřeba paliva E
Přilnavost na mokré vozovce B
Hlučnost 2
Hlučnost dB 72
Kategorie C2

Tuto pneumatiku pořídíte v cenové relaci od 2897 do 3702 Kč.

Pirelli Camper

pneu3

Postranní pásky na bočnici chrání pneumatiku Pirelli Camper před poškozením například o chodník, nebo nevlídný kamenitý terén. Také byla uzpůsobena pro delší stání. Moderní běhounová směs a široké obvodové drážky pomáhají snižovat riziko aquaplaningu. Značka Pirelli zredukovala také valivý odpor a spotřebu palivy v této kategorii díky plochému profilu a také již zmiňované běhounové směsi. Plochý profil pneumatiky a odolná běhounová směs snižuje valivý odpor a zlepšuje spotřebu vozidla. Robustní ramenní pásy zajišťují nízkou provozní hlučnost a vyšší jízdní komfort.

Spotřeba paliva F
Přilnavost na mokré vozovce E
Hlučnost 3
Hlučnost dB 73
Kategorie C2

Ceny se pohybují dle rozměrů od 2897 do 3702 Kč za kus.

Čtěte také:

Připravte si zimní pneumatiky

Tvorba webových stránek: Webklient