Dopravní omezení při jízdě s obytným přívěsem

Pokud se chystáte vydat na dovolenou s obytným přívěsem, měli byste se připravit na to, že vás na vašich cestách čekají nejrůznější překážky, dopravní omezení a pravidla, která budete muset dodržovat. Jízda s obytným přívěsem sice poskytuje svobodu a volnost pohybu při poznávání nových míst, avšak připravte se na to, že samotná jízda a manévrovatelnost s obytným přívěsem nebude zcela jednoduchá.

Jízda s obytným přívěsem

Obytné přívěsy jsou velmi oblíbené díky možnosti cestovat kamkoliv a kdykoliv, bez nutnosti plánovat předem, kde složíte na noc hlavu nebo zda naleznete nějaké ubytování takzvaně na blind. Na vašich cestách však musíte dodržovat určité předpisy, jinak pro vás nebude jízda bezpečná. Obytné přívěsy jsou poměrně rozměrné, tudíž jízda s nimi na třeba v horských zákrutách nebo na pobřežních klikatících silnicích se může stát tak trochu adrenalinovým sportem. Vyhnout se musíte úzkým průjezdům, zapomeňte na vjezd do podzemních garáží, pozor si dejte také v tunelech a při projíždění pod mosty. Respektujte také hmotnost obytného přívěsu – připojíte-li za váš automobil nepřiměřeně těžký přívěs, bude vaše auto trpět a můžete si tak způsobit problémy.

pointJaký řidičský průkaz na obytný příves?
Řidičský průkaz typu B vám stačí na řízení soupravy osobního automobilu a přívěsu s celkovou hmotností přívěsu do 750 kg, přičemž celková hmotnost soupravy nesmí překročit 3,5 tuny. Pokud vám bylo řidičské oprávnění skupiny B uděleno před 19.1.2013 (datum novely vyhlášky), je možné řídit i jízdní soupravu s přípojným vozidlem těžším než 750 kg, pokud hmotnost jízdní soupravy nepřesáhne 3,5 tuny. Řidiči s nově vydaným ŘP musí mít vyznačou doplňovací zkoušku z praktické jízdy díky které je možné řídit s přípojným vozidlem o celkové hmotnosti do 750 kg i jízdní soupravu, jejíž celková hmotnost překročí 3,5 tuny. Tento rozšířený rozsah řidičského oprávnění se v ŘP vyznačí kódem 96. Pro řízení soupravy s přípojným vozidel o celkové hmotnosti nad 750 kg bude nutné řidičské oprávnění skupiny B+E.

Rozložte si náklad

Při jízdě s obytným přívěsem je velmi důležité, jakou hmotnost bude mít osobní automobil a jakou přívěs. Důležitou roli však také hraje rozložení nákladu přívěsu vzhledem k nápravě. Hmotnost vlekoucího automobilu musí být vždy podstatně větší než hmotnost přívěsu. Větší zatížení přívěsu by pak mělo být před nápravou. Pokud byste více zatížili část za nápravou, spřáhlo vašeho vozidla by mělo snahu nadzvedávat hnací nápravu vozu.

Při připřahání přívěsu k automobilu si dejte pozor na to, aby spřáhlo bylo tuhé, pevné, bez jakékoliv vůle ve spojce. I sebemenší vůle spřáhla může způsobit rozkmitání přívěsu nebo jeho výkyvy.

Dodržujte rychlost

Při jízdě s obytným přívěsem dodržujte maximální rychlost, na kterou je obytný přívěs omezen. Připravte se na to, že vaše cesty s obytným přívěsem budou pomalejší, než kdybyste jeli osobním automobilem.

Obzvláště opatrní buďte při jízdě z kopce a do zatáček. Přívěsy nebývají brzděny, proto při jízdě z kopce přeřaďte na o jeden stupeň nižší převod, než který byste použili při jízdě se samotným vozidlem. Stejně tak do zatáček vjíždějte pomalu, pokud začnete v zatáčce brzdit, přívěs začne vytlačovat záď vlekoucího vozu ze zatáčky.

Pokud jedete po dálnici a vaše vozidlo není kvůli závadě nebo přetížení schopno vyvinout na rovině rychlost nejméně 80 kilometrů za hodinu, pak jste povinni na prvním výjezdu dálnici opustit.

Pozor na jízdu v pruzích

Jedete-li s obytným přívěsem po komunikaci, kde jsou dva nebo více jízdních pruhů, jste povinni držet se v pravém jízdním pruhu. V ostatních pruzích smíte jet jen tehdy, pokud objíždíte překážku, předjíždíte, odbočujete nebo se otáčíte. Přesahuje-li hmotnost vaší soupravy 3,5 tuny a celková délka je větší než sedm metrů, pak nesmíte předjíždět jiné vozidlo, pokud k tomu nemáte dostatečnou rychlost – při předjíždění nesmíte bránit plynulému provozu a brzdit ostatní vozidla.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient