10 tipů pro jízdu s karavanem a obytným vozem

Kempování, dovolená a výlety s karavanem  a obytným autem patří mezi velmi oblíbené, a to především díky svobodě pohybu a možnosti přenocovat kdekoliv, aniž byste si museli složitě shánět ubytování a rezervovat dovolenou dlouhou dobu dopředu. Do karavanu prostě nasednete a vyrazíte. Tam, kde se vám líbí, chvilku pobudete a zase jedete dál. Pokud teprve o cestě s karavanem přemýšlíte, nebo vyrážíte na cesty poprvé, inspirovali jsme se časopisem Reisemobil International, který před časem představil svých deset rad a tipů, na co si dát při karavaningu pozor.

1. Jízda karavanem nebo obytným autem

Při řízení vždy pamatujte na to, že neřídíte závodní automobil, ale poměrně  těžké vozidlo. Myslete na to především při brzdění, dodržujte dostatečnou vzdálenost od před vámi jedoucího vozidla a snažte se zabránit tomu, abyste museli prudce zabrzdit. Stejně tak si dávejte pozor i při najíždění do zatáček. Nadjíždějte si.

Také pamatujte na to, že konstrukce karavanu je tvořena sendvičovými panely z plechu a polystyrénu, takže při jízdě do zatáček dochází k pružení.

Zejména pokud máte vůz z půjčovny, nepočítejte, že s tím, že je vybaveno nějak exterémně silným motorem. Běžně mívá kolem 125 koní, které mají táhnou kolem 3,5 tuny. Při jízdě do kopce tedy neočekávejte žádné extrémní zrychlení a při jízdě z kopce přeřaďte na nižší převodový stupeň. Stejně tak, pokud máte vlastní vůz a táhnete za sebou přívěs, nečekejte že bude stejně svižný, jak bez něj.

Samostatnou kapitolou je pak brždění, manévrování nebo parkování a couvání. Určitě si vše předem vyzkoušejte třeba na prázdném parkovišti.

2. Pozor na rozměry

Pozor si dejte ve městě –  obytný vůz i přívěs je vyšší a širší než klasické osobní  auto, na které jste zvyklí, takže pozor především na různé cedule, visící reklamy, nízké balkóny nebo dopravní značky u silnice a připevněné na sloupy zasahující do silnice. Stejně tak i při projíždění  úzkými uličkami myslete na to, že vám zadní část auta může vybočit a mohli byste poškodit zaparkovaná auta. Buďte proto vždy maximálně obezřetní. Při zahýbání si vždy trochu nadjíždějte.

Pokud při vaší cestě budete projíždět tunely, podjíždět pod mosty nebo přes ně přejíždět, dodržujte omezení týkající se hmotnosti vozidla, jeho výšky a šířky. Při plánování vaší trasy karavanem je dobré si tyto informace a případná omezení zjistit předem, abyste pak nebyli nemile překvapeni a nemuseli řešit, kterou jinou cestu zvolit.

3. Jízda v zimě

karavan-zima

 

U karavanu sice chvíli trvá, než se dostane auto do smyku, ale pak už je většinou pozdě jakkoliv reagovat. Proto při jízdě v zimě používejte řetězy, jezděte opatrně a věnujte se plně řízení.

Pamatujte také na to, že musí být stále v provozu topení, aby nedošlo k zamrznutí vedení vody a vody v nádrži. Na dva dny tak budete potřebovat zhruba jednu 11 kilogramovou plynovou láhev.

V zimě s sebou vždy vozte lopatu a posypovou sůl.

4. Dopravní předpisy

Pokud se chcete vyhnout případným pokutám, pamatujte na to, že pro vozidla s vyšší hmotností jak 3,5 tuny platí stejná pravidla jako pro nákladní automobily, tedy například zákaz předjíždění či omezení rychlosti. také můžete mít zamezen vjezd do center měst, sledujte proto pečlivě dopravní značky.

Pokud máte to “štěstí” a cestujete přes právě opravované dálnice, kde je provoz sveden do jednoho směru, ve zúžení mají obvykle vozy s přívěsy a karavany zákaz jízdy v levém předjížděcím pruhu. Vybavte se proto i notnou dávkou trpělivosti a cestu si snažte užívat v pohodě bez stresu. Nikam nespěcháte, hotel vám nidko nezavře před nosem, vždyť bydlení máte za sebou…

5. Nezapomeňte na mýtné

Vozidla nad 3,5 tuny podléhají povinnosti platit mýtné, proto na to nezapomeňte a počítejte již před cestou s dalšími náklady na vaše cestování. Mýtné s přívěsem nebo obytná auta do 3,5 tuny obvykle platí stejné sazby jako běžný osobní vůz. Rozdíl může být u mýtných bran, sledujte proto vždy značení.

6. Kde zaparkovat

Volnost pohybu, kterou karavany umožňují, je naprosto skvělá. Ne ve všech zemích však můžete zastavit, kde se vám zlíbí. Skvělé jsou severské země, naopak třeba v Anglii je volné kempování trochu složitější.

Pokud zastavíte jen na chvíli, abyste načerpali nové  síly na řízení, nemají s tím většinou policisté a majitelé pozemků problém. V některých zemích však neakceptují přenocování mimo označená místa v kempech nebo na speciálně určených místech. Před tím, než se vydáte na cestu, si proto prověřte, kde a za jakých podmínek je v dané zemi nebo oblasti možno přenocovat.

7. Co s odpadem

Během vašeho cestování karavanem budete muset také vylévat použitou vodu a vyprazdňovat chemickou toaletu. K tomu slouží speciálně určená místa pro likvidaci odpadů nebo čističky. Stejně tak i odpad vyhazujte na místech k tomu určených. Nikdy nevylévejte chemické WC ve violné přírodě.

Chemická toaleta stačí vyprazdňovat jednou za dva dny, stejně tak i voda v nádrži by vám měla pohodlně vystačit na 48 hodin.

8. Pozor při couvání

Couvání s karavanem je trochu oříšek, a proto je vždy vhodné, aby řidiči někdo ukázal, zda má za sebou dostatek místa. U karavanů, které mají zadní okno, je situace snazší, navigátor nemusí vystupovat ven z auta a zvládne navigování z pohodlí karavanu.

9. Používání markýzy

Markýzu používejte jen tehdy, je-li přívětivé  počasí. Při silném větru nebo bouřce by mohlo dojít k jejímu poškození. I pokud karavan na delší dobu opouštíte, markýzu zatáhněte. Drobný deštík markýze nevadí, ale i menší vítr může s neukotvenou a velkou markýzou napáchat nepříjemné škody.

10. Pozor na zloděje

Bohužel neexistuje účinná rada, jak se bránit zlodějům. Platí však, že byste neměli nechávat žádné věci před karavanem, pokud karavan opouštíte, tak jej vždy zamykejte, nenechávejte cennosti na očích zlodějů a karavan raději nikdy nenechávejte stát na osamocených, zcela opuštěných místech.

Tvorba webových stránek: Webklient