Objevte krásu cestování karavanem

Už když na začátku 20. století  spatřil světlo světa první karavan, bylo jasné, že se jedná o převratnou novinku. Cestování najednou dostalo formu volnosti, individuality, absolutní nezávislosti. Karavanisté  konečně projevili svou lásku k přírodě, kultuře, ale i k životu samému.

Díky cestování s karavanem či obytným vozem máte možnost říci sbohem stresu při shánění vaší dovolené, rezervování volných míst v hotelech nebo penzionech, můžete zapomenout na otravné sousedy ve vedlejším pokoji, kteří vás nenechají v klidu vyspat. Teď vám leží celý svět u nohou a vy můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv. Vaše cesty karavanem se tak mohou proměnit ve výlety vašich snů, které se zatím odehrávaly jen ve vašich představách. Jednoduše teď naložíte všechny vaše věci do auta a vyrazíte tam, kam vás srdce táhne. Pokud se vám na jednom místě nelíbí, nebo už vám jeho návštěva stačila, popojedete zase o kousek dál a objevujete další krásy kolem vás.

Proč hned kupovat? Napřed zkusit a pak…

Karavan si na své cesty nemusíte hned kupovat, dnes je na území České republiky celá řada půjčoven, kde si můžeme karavan za rozumné peníze vypůjčit. Pro většinu z nich vám navíc stačí jen řidičský průkaz skupiny B, takže se na silnice opravdu může vydat každý alespoň trochu zkušený řidič. Jen při cestách do zahraničí počítejte s tím, že budete muset mít ještě mezinárodní řidičský průkaz. A když zjistíte, že karavaning je pro vás “to pravé ořechové”, můžete si vlastní koupit. Nový nebo třeba ojetý. Těch je v nabídce českých autobazarů celá řada v různých cenových hladinách. Stačí třeba za googlovat “Obytné přívesy a autokaravany“…

A co spotřeba?

Pokud vám v hlavě zrovna běží myšlenky nad spotřebou pohonných hmot, počítejte s tím, že pokud za sebou potáhnete přívěz, auto si vezme i o 2 – 4 litry na 100 km více, než obvykle. Obytné auto do 3,5 tuny (nejčastěji na bázi Fiat Ducato) po vás bude vyžadovat průměrně 15 litrů na 100 kilometrů. U větších obytňáků nad 3,5 tuny musíte samozřejmě počítat ještě více.

A na co si dát pozor, než se vydáte na první cestu karavanem?

V první řadě si vyzkoušejte ovládání karavanu ještě předtím, než se vydáte na cesty. Vydejte se na nějaké volné prostranství a vyzkoušejte si nejrůznější manévrování. I kdyby vás na silnicích nepotkala žádná nečekaná událost, musíte počítat s tím, že v kempu budete muset umět zaparkovat i na poměrně malém místě. Řadě řidičů může dělat problém i couvání s mělým přívěsným vozíkem, což potom s velkým karavanem…

Dále si před cestou důkladně naplánujte vaši trasu, kterou pojedete. Alespoň napoprvé se snažte vyhnout úzkým cestám se spoustou zatáček. Před prvním vyjetím se také seznamte s výbavou karavanu, ujistěte se, že je vše na správném místě, vše připevněno a přiděláno tak, jak má, ať vás při cestě nemile nepřekvapí rachot odpadávajících věcí.

Na první den cesty si rozhodně neplánujte více než 250 až 300 kilometrů, pokud budete řídit jen jako jediný řidič. Přeci jen budete muset být s karavanem za zády obezřetnější, nebudete moct jet tak rychle, jak jste zvyklí, a celkově pro vás bude jízda vyčerpávající.

Jen co se ale s karavanem trochu sžijete, čekají vás 100% skvělé cestovní zážitky.

Tvorba webových stránek: Webklient