Teardrop Trailer získává znovu na oblibě

Teardrop Trailer, známý též jako minikaravan, sklízel své největší úspěchy v polovině minulého století, dnes se však opět vrací na silnice a těší se velké oblibě. Na českých silnicích jej sice zatím potkáme zatím výjimečně, a to přesto, že je ideálním řešením pro ty, kteří si nechtějí pořizovat velký karavan a hledají střechu nad hlavou třeba při rybaření nebo trampování, na výlety s rodinou, která se dokáže uskromnit.

Kde se vzal název

Teardrop Trailer dostal název podle svého tvaru, který připomíná velkou slzu (angl. teardrop = slza). Největší boom zaznamenal ve 30. až 60. letech minulého století poté, co v roce 1930 zveřejnil časopis Mechanix Illustrated plány na jeho sestavení. Okamžitě si jej oblíbili kempaři po celé Americe a stavěli si svoje vlastní minikaravany, s kterými vyráželi stanovat.

Pohodlné přespání i vaření

I když to tak při pohledu zvenčí nevypadá, nabízí Teardrop Trailer pohodlnou možnost přespání pro dvě až tři osoby a dokonce ukrývá i kuchyňku, která je přístupná z vnější zadní části přívěsu, a také poměrně velké skladovací prostory.

teadrop kuchynka
Vlevo US produkce, vpravo ukázka kuchyňky vyrobené na Slovensku

Minimální spotřeba paliva

Díky své nízké hmotnosti, která obvykle bývá kolem 450 kilogramů, a malým rozměrům je možné jej zapojit za jakékoliv auto, dokonce i čtyřkolku, aniž by byla výrazně ovlivněna spotřeba paliva. Co se týká rozměrů, pohybují se běžně mezi 1,2 až 1,8 metry na šířku a 2,4 až 3 metry na délku.

Vlastní, půjčený nebo koupený?

Někteří čeští obchodníci mají tento typ obytných přívěsů také v nabídce, pohybuje se v cenové relaci okolo 100 tisíc korun. K dostání jsou jak TT z dovozu, tak tuzemské, respektive slovenské výroby. V Čechách se prodejem a dovozem Teardrop Trailerů zabývá Michal Hruška z Kutné Hory. Výhodou je, že pokud si nejste jisti, zda by vám minikaravan vyhovoval, můžete si ho také půjčit, den zápůjčky vychází bez omezení kilometrů na necelou tisícovku.

Máte-li kutilského ducha v těle, velkou dílnu nebo alespoň kryté místo a čas, můžete se pustit do výroby vlastního Teardrop Traileru. Pokud se rozhodnete, že si sestavíte tento minikaravan sami, vyjde vás materiálově zhruba na třetinovou cenu, než kdybyste jej kupovali už hotový. Při stavbě se ale musíte obrnit značnou dávkou trpělivosti a vynalézavosti, protože díly, které jsou běžně k dostání na americkém trhu, u nás nejsou většinou k mání, nebo jsou za vysoké částky.

teadrop trailer
Odměnou za trpělivost, čas a šikovnost vám může být opravdový orginál, jako v případě tohoto minikaravanu majitele Chucka Gardnera (zdroj: www.kuffelcreek.com)

Návody na vlastní stavbu jsou ke stažení na Internetu, bohužel však především v anglické verzi – stačí zadat do vyhledávače spojení „how to build teardrop trailer“ a vyjedou vám různé odkazy. Pustíte-li se do vlastního tvoření a obětujete mu nějaký ten měsíc volného času, dočkáte se skvělého originálu přesně podle vašich představ.

V České republice je pár Teardrop Trailerových nadšenců, kteří si neumí kempování bez svého minikaravanu představit. Pokud chcete cestovat s minimálními náklady, bez nutnosti pořizovat drahý karavan a bez vysoké spotřeby pohonných hmot, pak se přidejte k Teardrop Traileristům a užívejte si svobodu cestování.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient