Škoda Octavia – celkový vítěz o nejlepší tažné auto 2013

Nová Škoda Octavia 2.0 TDI 150 Elegance získala ocenění Tow Car Awards 2013, tedy první místo v soutěži o nejlepší tažný automobil roku 2013. Zde se opět ukázalo, že k tomu, abyste mohli vyrazit na dovolenou s karavanem, nepotřebujete žádné obří auto s pohonem 4×4. Kompaktní hatchback vyřadil ze hry i typická tažná vozidla – včetně vítězné kategorie Land Rover Discovery, Jaguar XF Sportbrake a Volkswagen Passat Estate. Tím Octavia dokázala, že i menší, lehčí a úspornější automobily se mohou stát skvělým tažným vozem.

Co je Tow Car Awards

Tato soutěž je každoročně vyhlašována ve spolupráci tří nejzkušenějších a nejkvalifikovanějších organizací ve svém oboru – Practical Caravan, The Camping, Caravanning Club a What Car? – a je považována na nejnáročnější testovací soutěž tažných vozidel v celé Velké Británii.

Tow Car Awards 2013

V letošním roce se Tow Car Awards konala již po sedmé a zúčastnilo se jí celkem 46 vozů. Jako reakce na současný trend menších, ekologičtějších a úspornějších vozidel se na prvním místě v kategorii Nejlepší ultralehký tažný vůz umístila Kia Rio 1.4 CRDi. Ocenění pak získaly i další dva kompaktní, cenově dostupné vozy, a to Honda Civic 1.6 i-DTEC ES, která získala tzv. Green Award (tedy cenu za vozidlo nejšetrnější k životnímu prostředí) a Dacia Duster dCi 110 Ambiance s oceněním nejlevnějšího automobilu s pohonem 4×4.

Testování zahrnuje důkladné prověření praktičnosti a dynamické stability každého vozu. Díky tomu, že vozy jsou prověřovány od What Car? při běžném, každodenním používání, přináší Tow Car Awards verdikty, kterým můžete skutečně důvěřovat.

V letošním roce se odborníci poprvé zaměřili také na spotřebu paliva u jednotlivých tažných automobilů. Testování provedl tým What Car? tak, že k elektronickému mozku vozu připojil senzory, které mu pomohly získat dokonalý obrázek o skutečné spotřebě. Testován na spotřebu byl celý průřez vozidel včetně VW Golf, benzínová Mazda 6, Dacia Duster a Land Rover Discovery.

Proč právě Škoda Octavia?

Předpokládaným vítězem hlavní ceny Tow Car Awards byl VW Golf, avšak nová Škoda Octavia 2.0 TDI 150 Elegance ho převálcovala nejen svou působivou cenou, ale i vnitřním prostorem a vynikající tažnou silou. Žádný jiný malý rodinný hatchback nedisponuje takovým prostorem pro cestující ani tak objemným zavazadlovým prostorem. Ve skutečnosti malý rodinný hatchback není vůbec malý – má dostatek prostoru pro nohy, a to i u zadních sedadel. Velkou změnou prošel i vzhled interiéru, což bylo ceněno jako velký pokrok ve srovnání s předchozí generací. Škoda Octavia 2.0 TDI 150 Elegance navíc poskytuje dostatek zavazadlového prostoru. Při sklopení zadních sedadel získáte 590 litrů volného prostoru pro vaše zavazadla, což je o 210 litrů více než právě u VW Golf. Zavazadlový prostor tak byl jedním z velkých plusů právě pro Škodu Octavii a dalším pak byl systém kontroly stability přívěsu.

Na zkušební dráze si pak získala Škoda Octavia 2.0 TDI 150 Elegance další plusové body díky své stálosti a přilnavosti k vozovce. I při dosažení vysoké rychlosti a jízdě mezi kužely na mokré vozovce zůstala zcela přilepená v jízdním pruhu, i když se karavan za ní hodně smýkal. A skvěle byla ohodnocena i brzdná dráha, která byla na mokré vozovce při rychlosti 50 až 100 km za hodinu 12,7 sekundy, což poukazuje na skutečnou sílu dvoulitrového dieselového motoru.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient