Patříte k těm, kteří svůj karavan nebo obytný přívěs nenechají odpočívat ani přes zimu a vydáváte se na cesty i v zimním období? Pak myslete na svou bezpečnost a připravte se na jízdu důkladnou kontrolou pneumatik. Kvalitní zimní pneumatiky jsou totiž důležitým faktorem při jízdě na zledovatělé nebo zasněžené vozovce.

Kdy používat zimní pneumatiky

Zákon ukládá, že v České republice jste povinni používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března tehdy, leží-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza. Vydáváte-li se ale do hor, měly by být zimní pneumatiky samozřejmostí, jelikož v horách se mění počasí velmi rychle a obzvláště v lesních úsecích vás mohou nemile překvapit zmrazky.

Co zkontrolovat

Pokud používáte již jeté pneumatiky, měli byste si dát největší pozor na hloubku vzorku. Nové pneumatiky se vyrábějí s hloubkou vzorku kolem osmi milimetrů, která se postará o vaši bezpečnou jízdu i na kluzké vozovce. Na ojetých pneumatikách by neměla hloubka vzorku klesnout pod čtyři milimetry, jelikož pak se znatelně snižují jízdní vlastnosti vozu a prodlužuje se brzdná dráha. Pokud vaše vozidlo přesahuje hmotnost 3500 kilogramů, pak nesmí hloubka dezénu klesnout pod šest milimetrů.

Důležitou roli hraje také tlak v pneumatikách. Správnou hodnotu tlaku, na kterou by měly být pneumatiky nahuštěny, naleznete ve velkém technickém průkazu. Jsou-li pneumatiky podhuštěny, zhoršuje se ovladatelnost vozu a prodlužuje se brzdná dráha. Při přehuštění pak pneumatiky ztrácejí svoji přilnavost. Zimní pneumatiky je vhodné nahustit o 0,2 baru více, než je uvedeno v technickém průkazu vozidla, jelikož při nízkých teplotách se zmenšuje objem vzduchu, a tudíž klesá tlak pneumatik.

Sněhové řetězy

V některých horských úsecích se můžete setkat s nařízením používat sněhové řetězy. Pokud se vydáváte na cesty v zimě, měly by sněhové řetězy být součástí vaší výbavy, a to aspoň pro použití na hnací nápravu vozidla. Nikdy nemůžete tušit, jaké „překvapení“ v podobě sněhových závějí nebo náledí na vás čeká. Jízda se sněhovými řetězy je pak obvykle omezena na maximální rychlost 40–50 km/hod.

Zimní pneu v ostatních zemích

Pokud se vydáváte do okolních států, měli byste znát tamní dopravní předpisy. Pojďme se podívat, jak je to s používáním zimních pneumatik v některých často navštěvovaných lokalitách.

Čtěte také:

 

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *