Jak vybrat tažné auto

Pokud jste se rozhodli vydat se na dovolenou s obytným přívěsem, budete potřebovat dobré tažné auto, které vaše cesty s přívěsem za sebou zvládne. Při jízdě s přívěsem za autem byste neměli dělat nic ve spěchu, ale brzdit, přidávat plyn i měnit směr hladce. Prostě vše s rozumem. A totéž platí i při výběru tažného vozidla. Auta jsou dost drahá na to, abyste je kupovali ve spěchu, dali na svůj první úsudek a pak litovali své drahé chyby. Pečlivě se zamyslete nad svými potřebami a udělejte si na výběr tažného vozidla dostatek času.

Najděte vhodného partnera

Pokud jste spokojeni se svým přívěsem a potřebujete k němu vhodné tažné vozidlo, řiďte se při jeho výběru hmotností přívěsu. Počítejte s maximální technicky přípustnou hmotností naloženého vozidla. Pro bezpečnou a stabilní jízdu by mělo platit, že by váš přívěs neměl vážit více než 85 % provozní hmotnosti tažného zařízení. To znamená, že pokud je maximální přípustná hmotnost naloženého přívěsu například 1300 kilogramů, měli byste vybírat tažné auto s minimální provozní hmotností 1529 kg.

V úvahu také musíte vzít tažný limit svého potenciálního tažného vozu. Většinou je legálně stanoven na více než 85 %, nemusí to však vždy platit. Tento tažný limit nesmí být překročen, proto se o něm před koupí vozu informujte.

Dále prověřte limit zatížení na kouli závěsného zařízení s připojeným přívěsem. V ideálním případě by se mělo jednat o 7 % hmotnosti naloženého karavanu, ale v praxi je často velmi obtížné tohoto cíle dosáhnout. V každém případě byste neměli klesnout pod 4 %.

Prověřte také výkon a točivý moment (nebo krouticí sílu) motoru. Dříve bylo doporučováno, že k tažení postačí 40 koní na tunu hmotnosti. V současné době se však udává 80 koní na tunu hmotnosti, abyste měli dobrý výkon.

Pokud si současně pořizujete nový přívěs a nové tažné auto, řiďte se těmito pravidly a propočítejte si, zda vybrané tažné auto zvládne jízdu s vybraným přívěsem. Počítejte s tím, že ne vždy se vám podaří splnit si svůj sen a možná budete muset udělat kompromis při kombinaci přívěsu a vozidla.

Rozhodující faktory

Při výběru tažného vozu přemýšlejte také nad tím, k jakým dalším účelům bude tažné auto sloužit. S největší pravděpodobností ho po zbytek roku budete používat jako běžný osobní automobil, proto by mělo odpovídat vašim potřebám, a to hlavně z hlediska spotřeby. Než se rozhodnete pro koupi tažného vozu, prověřte si jeho vlastnosti i při běžném používání, a to například na nejrůznějších internetových diskuzích.

Prověřujte

Možná jste zvyklí na jednu značku aut a nechcete dělat kompromisy. Před koupí tažného vozu si ale rozhodně na testovacích jízdách vyzkoušejte více typů vozů, pročtěte si internetové diskuse a možná rychle dospějete k názoru, že vámi oblíbený výrobce nemusí být ten pravý, co se týče výběru tažného automobilu.

Při zkušební jízdě si také vyzkoušejte zrychlení vozu. Pokud je pomalé, pak jízda s přívěsem nebude to pravé. Stejně tak se zkuste s vozidlem rozjet do kopce a vyzkoušejte, jak funguje při velmi nízkých otáčkách. Pokud už během řízení samotného vozidla pociťujete problémy, pak si uvědomte, co to s ním udělá, připojíte-li za něj ještě přívěs.

Nikdy nedělejte ukvapené závěry a nekupujte první auto, které vyzkoušíte. Objednejte si testovací jízdu s několika vozy u různých prodejců a nekupujte tažné vozidlo do té doby, než budete spokojeni jak s jeho výkonem, tak s cenou.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient