Nocování na italských odpočívadlech (Area Servizio)

Na letní dovolenou a zvláště u moře se těšíme skoro celý rok. Jak prožít ty dva týdny, aby nám zůstaly jen krásné  barevné fotografie a neméně barevné vzpomínky? V poklidu a pohodě by měl být nejen pobyt samotný, ale i cesta, neboť ta je také součástí dovolené. A nikoliv zanedbatelnou!

A protože jsme na cestovatelském, potažmo karavanistickém webu, budeme se věnovat cestování s karavanem na zády.Za předpokladu, že jsme strávili na internetu dostatečné množství času plánováním cesty víme, kam jedeme a kudy se tam dostaneme, takže není třeba spěchat. Ložnici se vezeme sebou, kuchyňku taky, vychutnejme si jízdu neznámou krajinou. I z dálnice můžeme vidět města, hory, řeky… sice v dálce, ale přece. Kochání se krajinou necháme nicméně spolujezdcům, sami se raději věnujeme jízdě.

Spěchat s karavanem není na místě taky z důvodu omezení jeho rychlosti, která je většinou 80, případně 100 km v hodině. Jestliže nechceme mít v nádrži auta vír a v peněžence vítr za drahé (zvláště v Itálii) palivo, nebudeme se snažit tyhle rychlosti příliš překračovat. Stejně se občas nad tu stovku dostaneme při předjíždění kamiónů – pokud jedeme v všední den. Pokud jedeme o víkendu, kamióny nepřekážejí na silnici (dálnici), ale na parkovištích. Dilema, co je lepší, začneme řešit ve chvíli, kdy se rozhodneme na některém parkovišti přenocovat.

Nocování u dálnice

Rozhodně je lepší zastavit před půlnocí, kdy se dostavuje největší únava z předchozího, většinou teplého dne (a nedělejme si iluze, že s klimatizací na nás horko žádný vliv nemá) a před námi je pořád ještě několik stovek kilometrů, z nichž ty poslední, po sjezdu z dálnice a hledání vyhlédnutého kempu jsou nejnáročnější!

V okamžiku, kdy jsme projeli mýtnou branou italské dálnice a vyzvedli si lístek, jedeme vlastně za plotem, byť jej místy představují jen svodidla. Ohrazená dálniční odpočívadla Area Servizio s čerpacími stanicemi různých značek, s obchody a občerstvením jsou v rozestupu 20 až 30 kilometrů, většinou po obou stranách.

Občas je možno zastavit na odpočívce, vybavené pouze lavičkami a odpadovými koši, bez hygienického zařízení. Tuhle variantu můžeme zvolit pouze na krátkou zastávku k občerstvení, nocovat je lepší na větších areálech hlavně kvůli bezpečnosti – jeden nikdy neví.

Stání a spaní není zakázáno!

Považuji za nutné vyvrátit mýtus, který kdosi rozšiřuje po cestovatelských webech a to že se nesmí na těchto parkovištích stát celou noc anebo že se karavan nesmí postavit na nožičky. Nic takového není pravda ani v Itálii, ani v Rakousku či Německu. Jestli je váš karavan na nožičkách či nikoliv nikoho nepálí a jestli tam stojíte od pěti večer do osmi ráno taky ne.

Místo na nocování u krajnice, vedle obytné auto. Ideální stav
Místo na nocování u krajnice, vedle obytné auto. Ideální stav

Parkoviště pro osobní auta a kamióny jsou v areálech označena směrovkami hned na kraji. Ideální stav na parkovišti pro osobní auta jsou dva pruhy navazující na sebe. Na jednom stání zaparkujeme auto, na druhém stojí zapřažený karavan. Může se ale stát, že takové místo nenajdeme a budeme nuceni zajet na parkoviště pro kamióny a to může být trochu problém. Pokud se chceme vyspat, vyhneme se parkování mezi nimi. Většina z nich během noci odjíždí a další zase přijíždějí, takže rámus motorů, výfukové plyny… tohle nás může potkat ve všední den.

O víkendu, kdy mají kamióny stopku, mezi nimi místo najdete jen ztuha. Zaparkovat se často dá na kraji parkoviště vedle trávníku nebo chodníku k občerstvení a toaletám. Pozor taky na blízkost dálnice! Jeden by nevěřil, taký rámus dělají pneumatiky rychle jedoucích aut na asfaltu nebo betonu! Pakliže jsme nenašli místo hned na prvním areálu, zkusíme další. Na druhém, třetím se místečko určitě najde!

Zvláštní kapitolu by zasloužilo občerstvovací  zařízení odpočívek. Většinou do dálky září nepřehlédnutelný neon italského stravovacího gigantu Autogrill. Někde je to Ristop anebo My Chef.

Občerstvení Chef Expres Roncobilaccio Ovest
Občerstvení Chef Expres Roncobilaccio Ovest

Některá zařízení jedou nonstop a občas narazíte na kuriozitu v podobě cesty z toalety (které jsou většinou čisté, byť se tam vystřídá značné množství lidí) přes celý obchod! Nic netušíce vejdete označeným vchodem, zdarma použijete toaletu, umývárnu, v případě nutnosti za poplatek i sprchu (pokud někde postává uklizečka nebo podobná existence, nějaké drobné dát můžete, ale oficiálně se nevybírá, toalety jsou ze zákona v ceně poplatku za dálnici), chcete se vrátit stejnou cestou a ejhle, šipky vás vedou do obchodu s občerstvením, suvenýry a dalšími zbytečnostmi! Netřeba se lekat, pokud nechcete, nic nakupovat nemusíte, jenomže odolat vůni kávy, pizzy a množství dalších italských specialit lze jen těžko odolat!

Pakliže se nám podařilo najít pěkné parkoviště a na něm pěkné místečko, usteleme si, zalehneme a v ranních hodinách krásně vyspalí pokračujeme v cestě. Do cíle dojedeme odpočatí a v pohodě se můžeme věnovat radovánkám na pláži anebo poznávání památek v okolí našeho dočasného bydliště…

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient