Na jaké odškodnění mají právo pozůstalí po dopravní nehodě, když vozidlo viníka nemělo povinné ručení

Pokud následkem dopravní nehody došlo ke smrti poškozeného a vozidlo viníka nehody nemělo povinné ručení, mají pozůstalí přesto nárok na odškodnění. Jak se v takovém případě postupuje?

Odpověď hledejte v zákoně

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla stanovuje, že odškodnění lze v tomto případě žádat od České kanceláře pojistitelů, která tedy nahrazuje pojišťovnu vozidla viníka nehody. 

V takové situaci je odškodnění poskytováno z garančního fondu, přičemž Česká kancelář pojistitelů jej následně po viníkovi dopravní nehody vymáhá. 

U dopravní nehody s nepojištěným vozidlem, jejímž následkem došlo k úmrtí, obvykle Česká kancelář pojistitelů vyžaduje doložení dokumentace z trestního řízení vůči viníkovi nehody. 

Jaké odškodnění mohou pozůstalí žádat?

Pozůstalí po zemřelém následkem dopravní nehody mohou obvykle uplatňovat odškodnění odškodnění duševních útrap, nákladů pohřbu a v některých případech výživné pro pozůstalé.

Pozůstalí by měli zaujmout aktivní přístup

Pokud budou pozůstalí žádat o odškodnění, doporučujeme, aby v průběhu trestního řízení vůči viníkovi nehody zaujali aktivní postoj. Měli by být aktivní a zajímat se o průběh trestního řízení vůči viníkovi nehody. Zároveň by měli pokud možno co nejdříve zahájit kvalifikované jednání o odškodnění všech náhrad s Českou kanceláří pojistitelů. 

Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

Tvorba webových stránek: Webklient