Jaké zimní pneu vybrat pro užitkový vůz nebo karavan

Výměnu pneumatik karavanu zvládnete s vybavenim i sami, někdy je ale lepší svěřit to do rukou profesionálů.

Pokud vlastníte dodávku nebo karavan a hledáte zimní obutí pro užitkový vůz, zopakujte si základní pravidla, která platí při jejich výběru a seznamte se s povedenou novinkou od značky GoodYear a také s časem prověřenými modely.

S hmotností a velikostí rostou i nároky

Na užitkové vozy jsou kladeny mnohem vyšší nároky než na běžná osobní auta. Dodávky často vozí těžký náklad, pohybují se jak po městských cestách, tak v terénu a najezdí mnohem více kilometrů, což spolu s vyšší spotřebou klade vysoké nároky na úspornost, odolnost a spolehlivost pneumatiky.

Jaký je rozdíl mezi běžnou a užitkovou pneumatikou

Užitkové vozy a karavany mají výše položené těžiště, což se promítá i v konstrukčním řešení pneumatiky. Jestli váháte, jaké pneumatiky vaše dodávka či van potřebuje, podívejte se do velkého technického průkazu vozidla. Užitkové pneu mají za doporučeným rozměrem písmeno „C“. 

Označení 195/70 R15 C 98 K vám říká, že se jedná o pneumatiku pro dodávku se šířkou 195 mm, se 70% profilem a 15-ti palcovým průměrem. Za samotným rozměrem najdete ještě hmotnostní index – (číslo 98) a rychlostní index (písmeno – K). Oba údaje představují tabulkové hodnoty, které vás upozorňují na maximální zátěž na kolo a nejvyšší doporučenou rychlost.

Pneu pro karavany a užitkové vozy musí mít kvalitní konstrukci kvůli vyšší váze automobilu.

Vychytaná novinka UltraGrip Cargo 

Novinkou mezi zimními pneu pro užitkové vozy jsou UltraGrip Cargo od značky GoodYear. Pneumatiky mají dobře vyváženou konstrukci i pryžovou směs tak, aby byla dobře ovladatelná i za náročných zimních podmínek. Díky tomu se může pochlubit dlouhou životností a vynikajícím záběrem na sněhu, ledu a na mokré vozovce a to i při plném naložení vozu. Velkou výhodou je také nadstandardně tichý provoz.

Léty a řidiči prověřené modely užitkových pneu

K oblíbeným modelům z posledních let patří:

  • prémiové Michelin AGILIS ALPIN, které si získaly oblibu pro svou ekonomičnost a dlouhou životnost s minimálními ztrátami jízdních vlastností i po opotřebení,
  • Continental VanContact Winter, u nichž řidiči oceňují nízký valivý odpor a s ním spojenou úsporu paliva a také vynikající jízdní vlastnosti na mokré vozovce,
  • Nexen WinGuard WT1, užitková pneumatika, s vyztuženými bočnicemi, která je oblíbená zejména díky tomu, že spojuje odolnost vůči mechanickému poškození a dlouhou životnost.

Jak vybírat pneu pro užitkové vozy

Nejlepším vodítkem při výběru zimních dodávkových pneu, jsou vždy výsledky nezávislých testů pneumatik. Což je v případě užitkového obutí vždy tak trochu problém, testy jsou v této kategorii spíše vzácností a najdete tam jen pár modelů. Pro více informací budete muset zabrousit také do uživatelských recenzí a na stránky specializovaných e-shopů s pneumatikami, kde vám o nich prozradí i to, co jinde nenajdete.

Tvorba webových stránek: Webklient