Jak pojistit obytný vůz nebo karavan

Jsou robustnější, zpravidla pomalejší než jiní a na silnicích se hojně vyskytují zejména v letních měsících. Mohou se pohybovat samostatně, nebo se nechávají táhnout. Ano, uhodli jste: jedná se o obytné vozy a karavany. Lze si s nimi užít mnoho zábavy a dobrodružství, je ale třeba mít na paměti, že si zaslouží také náležitou péči a ochranu. Třeba ve formě správného pojištění.

Pojištění karavanu nebo obytného auta
Foto: Envato

Karavan, nebo obytňák?

Obytný přívěs neboli karavan je přípojné vozidlo, které k přesunu potřebuje jiné vozidlo vybavené tažným zařízením. Obytný vůz je pak autem i karavanem v jednom.

S obytňákem vás nelimituje rychlostní omezení tažené soupravy, můžete se operativněji pohybovat z místa na místo se vším, co máte s sebou, snáz se vám s ním také bude couvat. Pokud ale dáte přednost delšímu pobytu na jednom místě, oceníte možná spíše výhody karavanu. Svůj soukromý hotýlek necháte zaparkovaný třeba v kempu a osobákem vyrazíte na výlety.

V obou případech se jedná o vozidla vybavená technickým průkazem a vlastními registračními značkami, u kterých je třeba myslet na pojištění.

Na co se tedy při výběru pojištění karavanu nebo obytného vozu zaměřit?

Povinné je povinné, havarijní oceníte

Jako u jakéhokoli jiného motorového vozidla je nezbytné uzavřít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy tzv. povinné ručení. Vhodné je ovšem souběžně s ním uzavřít i pojištění havarijní.

Obytné vozy a přívěsy zpravidla nemívají celoroční využití. Není proto třeba platit plné pojištění na celý rok. Jednou z možností je vůz například před zimou odhlásit na dopravním inspektorátu z provozu a odevzdat registrační značky. Na jaře pak budete muset podstoupit proceduru opačnou a vozidlo znovu přihlásit.

Pohodlnějším a výhodnějším řešením je ovšem krátkodobé pojištění, které si můžete sjednat například u pojišťovny Kooperativa.

Máte pojištěno opravdu všechno?

Obytňáky a karavany nejsou jenom vozidla, jsou to i domy na kolech. Jejich užívání je mnohem komplexnější než u běžného osobního vozidla. Je velmi důležité správně nacenit hodnotu vozu, včetně jeho vnitřního vybavení a nábytku. U nových vozidel to lze vyřešit fakturou se specifikovanou výbavou, u vozidlel starších pak patřičnou fotodokumentací vybavení.

Mějte také na paměti, že opravy obytných vozů a karavanů jsou časově náročné a vyžadují větší odbornou péči než opravy běžných osobních vozidel.

Užitečné asistenční služby

Zejména v situacích, kdy vyrážíte s karavanem do zahraničí, se vyplatí mít sjednané rovněž asistenční služby, protože nehoda a porucha karavanu či obytného vozu v zahraniční se může výrazně prodražit. Již pouhý odtah nepojízdného obytného vozidla je totiž velmi nákladnou, a ne zcela snadnou operací.

Vyplatí se také mít pojištěná zavazadla a ujistit se, že v pojištění je zahrnut nárok na náhradní vozidlo. Počítejte nicméně s tím, že nový obytňák vám nejspíše nikde nepůjčí a budete si muset provizorně vystačit s osobákem.

Tvorba webových stránek: Webklient