Autobaterie nejen do karavanu

Autobaterie – často opomíjená nezbytnost, která nás zvláště v zimě dovede pořádně potrápit. Moderní automobily už nestačí pouze roztlačit, pokud jste nechali například svítit světla, a doufat, že motor naskočí. Proto buďte raději připraveni.

O autobaterii je třeba pečovat

…jako ostatně o většinu součástek vašeho vozu, chcete-li, aby vše perfektně fungovalo. Základním pravidlem je, že musíte autobaterii udržovat stále v nabitém stavu. Dávat pozor by si měli hlavně řidiči, kteří se často pohybují po městě, jezdí kratší trasy nebo nechávají vozidlo dlouho stát. Aby se baterie dobila na plnou kapacitu, vyžaduje totiž nejméně 50 km jízdy po každém nastartování. Při nízkých teplotách, které již u nás letos nastaly, pak vybitá baterie snadno zamrzá a v nejhorším případě se může i roztrhnout. Nabité baterii podobné nebezpečí nehrozí. Nejlépe uděláte, když občas změříte její napětí, a to několik hodin po jízdě. Pro každý případ si taky opatřete startovací kabely, s jejichž pomocí vás může zachránit z nouze majitel podobně silného vozu.

Výběr autobaterie není žádná věda

Pokud nastal čas na koupi nové autobaterie, nezapomeňte, že správný model vybíráme podle typu auta, tedy konkrétně značky, modelu a výkonu motoru, případně kubatury. Někteří ze známých výrobců pro tyto případy poskytují praktické konfigurátory, kam jen zadáte parametry vašeho vozu a stránka vám zobrazí ucelený přehled vhodných typů. Mezi nejspolehlivější značky aktuálně patří např. akumulátory Varta, Sznajder nebo Akuma.

Akumulátory pro karavany

Jste-li navíc vlastníkem karavanu, přidávají se další kritéria – plánované využití baterie, její vliv na životní prostředí, estetika obytné části atd. Pro karavany se používají speciální baterie, tzv. trakční akumulátory. Jejich plastové schránky jsou téměř shodné s těmi od autobaterií, zařízení se však liší konstrukcí a účelem. Zatímco autobaterie má za úkol zajistit dostatek energie k nastartování a dále napájet nejrůznější spotřebiče během provozu, kdy se již opětovně dobíjí, trakční baterie je jejím opakem. Energie se z ní pomalu odčerpává do úplného vybití, na krátký jednorázový odběr není stavěna.

Tvorba webových stránek: Webklient