Sněhové řetězy pro vaši bezpečnost

Vydáváte-li se se svým karavanem nebo obytným přívěsem do hor, pak pro vás budou nezbytnou výbavou sněhové řetězy, které se postarají o bezpečnost nejen vaši, ale i okolních řidičů. Jaké sněhové řetězy zvolit a na co si dát při jejich používání pozor? Přinášíme vám některé z užitečných tipů.

Kdy použít sněhové řetězy

Obecně platí, že sněhové řetězy musíte použít tam, kde jsou úseky vyznačeny dopravní značkou nařizující jejich použití, avšak nasadit byste je měli pokaždé, cítíte-li, že vám kola podkluzují a ztrácejí schopnost přenosu hnací síly na vozovku pod vámi.

Sněhové řetězy používejte na kolech hnací nápravy.  V případě, že máte pohon 4×4, je pak použijte na řiditelnou nápravu. V obou případech buďte při nasazování obezřetní a zkontrolujte, že žádná část řetězů nezasahuje do kabelů, hadic nebo brzdového systému.

Jak vybrat sněhové řetězy

Tak jako u všeho, i u sněhových řetězů záleží především na tom, kolik do nich chcete investovat. A většinou i zde platí, že čím dražší, tím kvalitnější. Mezi nejkvalitnější patří ocelové sněhové řetězy nebo jejich novější varianta se stopou ve tvaru písmene X nebo zkoseného lichoběžníku, které mají ještě vyšší účinnost, jsou však také dražší. Mezi tradiční pak patří žebříčkové sněhové řetězy, které vám sice budou imponovat cenou, ale mají slabý záběr, obtížně se nasazují a ocelové články moc dlouho nevydrží.

Důležitá je samozřejmě také velikost pneumatik, proto dávejte dobrý pozor, pro jaký rozměr pneumatik jsou dané sněhové řetězy určeny.

Při výběru byste se také měli informovat o atestech sněhových řetězů. U nás jsou sněhové řetězy, které zajišťují bezpečnost a funkčnost označovány atestem ATEST 8 SD, v zahraničí se pak setkáte s označeními jako Ö-Norm nebo TÜV.

Na co si dát pozor

Při jízdě se sněhovými řetězy je rychlost omezena na 40-50km/hod. Obzvláště u vozidel bez elektronického systému jízdní stability se při použití sněhových řetězů změní dynamika vozidla. Je potřeba počítat s tím, že u vozidel s předním pohonem může dojít k přetáčivosti, u vozidel se zadním pohonem kol pak spíše k nedotáčivosti.

S kvalitními pneumatikami a sněhovými řetězy byste měli zvládnout jízdu s karavanem i na zasněžených svazích. Aby na zledovatělém kopci nedošlo k převrácení nebo sjetí karavanu, je potřeba opatrně přeřadit na nižší převodový stupeň.

Jakmile sníh a ledovka na silnici zmizí, je dobré sněhové řetězy z kol co nejdříve sundat, aby nedošlo k jejich poškození a vydržely vám tak co nejdéle.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient