Objevujte České Švýcarsko

Březňák, Zpívající údolí, Janova zátoka, Pastorka na převisu vzpínající se nad rozbouřenou Kamenice na skalní římse, holčičí Slepičák, Pět zmrzlých, Tiché a Mrtvé údolí, placy pod převisy Memento mori, Devítka nebo Malej netopýří. To jsou jen některé z již dávno zaniklých trempských shromaždišť a kempů v Českém Švýcarsku.

Pamětníci, kteří do tohoto kousku neponičené přírody jezdili již za hluboké totality, možná zamáčknou malou slzu v oku. V roce 2000 byl ve zdejší lokalitě vyhlášen Národní park a jako první na to dorazili návštěvníci právě těchto osad a míst. Paradoxně ti, kteří to většinou se zdejší přírodou mysleli nejlépe. Nic však netrvá věčně a my se musíme dívat dál. I dnes je stále v Českém Švýcarsku stále co obdivovat, kam jezdit a na co se těšit.

Tip: O Českém Švýcarsku, možnostech ubytování a další informace najdete na webu Ceske-svycarsko-ubytovani.eu

Kdo nikdy v Českém Švýcarsku nebyl, má v podstatě jen dvě možnosti, z nichž obě končí stejně. První je, že se co nejdřív poohlédne (obávám se, že už jen po známých nebo antikvariátech) po knize biologa libereckého muzea Miloslava Nevrlého. Knížka se jmenuje Chvály Zadní země (ISBN 80-903029-1-2) a skvělým způsobem popisuje mnohaletá opakovaná putování tímto kouskem čarukrásné a neobydlené krajiny dřívějšího Niederlandu, rozléhající se od Jetřichovických stěn po Hřensko. Kniha se čte jedním dechem a je skvělou ukázkou toho, že i uprostřed střední Evropy může stále ležet kousek přírody, která, ač se nevyhnula náletům člověka turistického a městského, si zachovává svůj původní ráz a ducha. A pokud si tuto knihu přečtete, garantuji, že (a tím se dostáváme k druhé možnosti) se do Českého Švýcarska vydáte.

Co do zázemí, je pro karavanisty v Českém Švýcarsku fajn místo Chatová osada Pod lesem. Leží přímo u přírodního koupaliště Olešský rybník. Vybavení je klasika, sprchy na žetony, společné sociálky. Ceny jsou běžné, 80 korun za bydlík nebo karavan (+30,- za auto). Za přípojku na elektřinu si připlatíte 60 korun. Psům vstup a přenocování (za poplatek) dovoleno.

Co se týká turistických cílů, pak asi největší lákadlo, kde se ale budete muset připravit i na další návštěvníky a to nejen z Česka, je Pravčická brána – dostanete se zde pěšky z Hřenska po nebo z Mezní Louky.

pravcicka-brana
Zdroj: Správa NP České Švýcarsko

Z Mezní louky se můžete vydat i po modré a žluté až k zatopené Horní a Dolní soutěsce na lodičky. Užijte si tak skvělý výhled z netradiční perspektivy.

Milovníci pyšné princezny si nenechají ujít Dolský mlýn, který se v této pohádce objevuje ještě ve funkční podobě, jeho zřícenina je k vidění v krásném kaňonu u Kamenice. Důl chátrá od války a dnes už z něj vidíte jen torzo. Mj. v okolí prý dodnes straší duch syna mlynářova, kterého zavraždil jeho vlastní otec. Takže pokud jste bázliví, pozor.

A co vy, kteří jste již v Českém Švýcarsku byli, jaké místa byste doporučili vy? Napište nám do komentářů….

Tvorba webových stránek: Webklient