Celoroční kampování? Jaké máte zkušenosti?

Patřím mezi ty blázny, kteří vyráží s bydlíkem na toulky zejména po krajinách českých,  moravských a samozřejmě slezských, po celý rok. A přestože často budíme s obytným vozem v zasněžené krajině u mnoha domorodců spíše údiv, neřku-li klepání na čelo, shodli jsme se s rodinou, že zimní karavaning je možná ještě lákavější a příjemnější, než ten letní.

Ano, máte pravdu, o řadu skvělých a příjemných chvil jsme v zimě ochuzeni. Nejsme natolik otužilí, abychom si třeba pod markýzou vytáhli v mrazivém podvečer, gril a opekli si na něm nějakou tu pochutinu. Ani cákání či koupání v hlubokých a čistých lomech či bystřinách není vpravdě právě zimní radovánka. Na druhou stranu vám zimní pobyt v karavanu přináší řadu jiných, neopakovatelných chvil a zážitků.

Ať už je to ten neskutečný večerní klid v kempu, nebo ten jiskrně čerstvý a chladivý vzduch. Nepatřím až tak mezi horkomilce, takže třeba zimní spaní při přidušeném topení na nejnižší stupeň, je pro mne mnohem příjemnější zážitek, než letní převalování ve sluncem vypáleném autě. A pak ta radost, když po pár set kilometrech potkáte naproti sobě na silnici stejně postiženého blázna v obytňáku nebo s karavanem za zadkem.

Ale o tom vlastně tenhle článek neměl být. Spíš měl být povzdechem nad českými službami v naší oblasti. V Česku, se přiznám, používám ve svém telefonu s oblibou aplikaci od camp.cz, kde si vždycky snadno a rychle nejdu nejbližší kemp. Stačí zapnout a chytrá aplikace ve vašem chytrém telefonu ukáže, kde jste a kde leží k vám nejbližší otevřené kempy. Budete se divit, ale řada z nich je otevřena i v zimě. Tedy alespoň podle provozovatelů, kteří do aplikace respektive na web camp.cz zadávají data o svých zařízení. Jenže ona je skutečnost často mnohokrát jiná. Vyberete si celoročně otevřený kemp, přijedete a zjistíte, že brána je zamčena na visací zámek, závora stažena, recepce zazimována a telefon v lepším případě neodpojený nikdo nezvedá, nebo jen hluše vyzvání. To je bohužel v Čechách běžná věc.

Nevím, co vede provozovatele k tomu, že o sobě tvrdí, že jsou otevřeni celoročně a přitom nejsou. Jediné, čeho docílí, je, že se příště, až budou opravdu otevřeni, takovému kempu raději hned vyhnu. Přiznat nedostatek (dá-li se vůbec otevření jen v sezóně říkat nedostatek), je přece v pořádku…

No a pak jsou zase druhé extrémy. Třeba náš oblíbeny zimní přístav u Vranovské přehrady, tamní Yacht Club. Přestože oficiálně neotevřen, nikdy se nestalo, že by nás odmítl, a to třeba i na Nový rok. Recepce je obydlená stále a i když kemp má oficiálně otevřeno od května, bydlíci a karavany jsou zde přivítáni v jakoukoli dobu. Podobně dobré zkušenosti mám i s dalšími místy, na Jižní Moravě třeba s ekofarmou pana Trnky, v Liberci s tamním autokempem u ploché dráhy. A možná i vy máte své dobré zkušenosti, svěřte se nám tedy s nimi. Ono pochválit dobré a funkční sice není v Česku až tak zvykem, ale občas je to fajn…

Díky za vaše komentáře.

 

 

 

Tvorba webových stránek: Webklient