Pracujte v karavanu odkudkoliv

Chystáte se pracovat ve městě s drahým nájemným? Pracujete vzdáleně přes internet a rádi cestujete? Nečekejte, zapojte karavan a vyrazte s celou rodinou na neomezeně dlouhé cesty. Tak jako to udělal autor našeho článku, grafik a krativec Víťa Válka. Přečtete si jeho neobyčejný příběh…

Jmenuji se Víťa Válka a živím se jako ilustrátor a designer. Po narození našich dětí jsem zásadně přepracoval způsob letního cestování a práce. Karavanovým cestováním netknutý, jsem v roce 2012 prostudoval možnosti, a pořídil anglický karavan Coachman. V něm je veškeré vybavení na libovolně dlouhý pobyt. Sám jsem tomu nevěřil.

Naše rodina
Naše rodina

Je ten karavan drahý špás?

Nechtěl jsem se pouštět do finančně náročného nákupu karavnu. Přišlo mi to jako zbytečnost. Nakonec to bylo však to nejvýhodnější co jsem mohl udělat. Podrobně to popisuji na blogu. Zpětně to hodnotím jako jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Ani trochu nepřeháním.

Naprosto mě ohromilo, jak pozitivní ohlasy celý příběh o hledání svobody a smyslu života, vzbudil. Máme za sebou sotva dvě sezóny dlouhodobých pobytů na jihu a už znám několik lidí, kteří se na základě našich zápisků rozhodli podniknout něco podobného. Karavan pro ně není jen levnou a flexibilní letní dovolenou. Naopak, je řešením jak si rodinné cestování úžasně okořenit bez utrácení stovek tisíc za pobyty delší než 14 dní.

Vše to umožnily kulturní změny, které v naší společnosti probíhají. Více lidí podniká na volné noze, což potvrzuje server Navolnenoze.cz. A také o tom hovoří média o freelancingu v Americe. Internet se stal dostupným asi jako elektřina samotná. A jeho rychlost při mobilním 3G připojení je srovnatelná s domácí přípojkou. Takže není nic, co by bránilo spojení práce a “dovolené”.

Pro někoho je Chorvatsko dovolená, ale ci tak do Chorvatska přesunout kancelář...?
Pro někoho je Chorvatsko dovolená, ale co si tak do Chorvatska přesunout kancelář…?

Je to tedy dovolená nebo práce?

Samozřejmě dlouhá nepřítomost na pracovišti není snadná pro každého. Ale pokud člověk hledá cestu, řešení existuje. Jelikož je má žena na mateřské a já pracuji “přes internet”, takže jediné co potřebujeme, je zázemí pro děti a přípojku k internetu.

Je pravda, že i když jsme v zahraničí na cestách, tak pracuji téměř stejnou dobu jako bych byl doma. Jediné dny kdy nepracuji, jsou když se přesouváme z místa na místo. Žena se stará o běžný chod domácnosti a společně jezdíme nakupovat na lokální trhy nebo prostě jen tak do města, které je poblíž.

Je to celé méně hektické, než když jedete na týdenní dovolenou, kde první dny ještě myslíte na práci a posledních pár dní už zase myslíte na práci. Já stíhám průběžně vyřizovat emaily i poptávky, ať jsme u moře nebo v horách. A když vysvitne slunce? Jdeme na pár hodin k vodě a práci doženu večer. Je však dobré mít svou práci rád. Jinak se večer těžko přesvědčíte nepřiťuknout si sklenkou vína se sousedy v kempu.

Kancelář v přístřešku u karavanu
Kancelář v přístřešku u karavanu

Pokud to působí jako idyla, tak samozřejmě několik věcí je potřeba organizačně zvládnout. Máme kočku a tu dáváme před cestou k rodině. Lze však použít i hotely pro domácí mazlíčky. Na delší cesty je také dobré si domluvit někoho na vybírání poštovní schránky. A nakonec objednat prohlídky u lékařů, tak aby jste vše vyřešili až po návratu.

Mým snem je Airstream, symbol svobody

zdroj: http://www.idesignarch.com/airstream-flying-cloud-mobile-home/
zdroj: http://www.idesignarch.com/airstream-flying-cloud-mobile-home/

Úžasně zapracoval na filosofii dlouhodobého cestování v karavanu už ve dvacátých letech minulého století Wally Byam. Ten jako součást produktu, který miloval, vytvořil neskutečnou řadu příběhů a záznamů a inspiroval tím tisíce lidí. Také díky tomu je značka živá dodnes, přestože se cenou řadí mezi nejluxusnější řešení karavaningu.

I dnes existuje komunita cestovatelů, kteří právě v karavanu Airstream tráví i několik let s celou rodinou. V českých médiích se tento trend, žití a cestování, teprve začíná objevovat a možná proto jsou jednotlivé příběhy o to silnější.

Budoucnost v cestování je skvělá

Věřím, že i vás právě nyní napadá, jak by se dalo se životem zatočit, tak aby jste si z něj odnesli více zážitků. Kašlete na předsudky okolí a myslete hlavně na to, aby jste posílili sami sebe. Jen jako silní a zkušení můžete pomáhat své rodině a okolí k lepším zítřkům. Držím vám palce!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient