Karavanem křížem krážem po Korsice

Pokud přemýšlíte, jaký zvolit cíl pro vaši letošní letní dovolenou a kam nasměrovat kola vašeho karavanu nebo obytného auta, máme pro vás inspiraci. Vydejte se prozkoumat podivuhodný ostrov přezdívaný Perlou Středomoří, ostrov s mohutnými kaskádami, zvětralými skalami, malebnými zátokami, nádhernými plážemi s bílým pískem a teplým čistým mořem. Taková je Korsika, čtvrtý největší ostrov Středomoří.

Korsika je ideálním místem pro cesty karavanem, pro prozkoumávání horských masivů i mořského pobřeží. Cestou po úzkých silničkách si užijete trochu adrenalinu, který ale stojí za to, když se pak rozhlédnete do okolí, a přenocovat můžete bez sebemenších problémů v těch nejkrásnějších turistických oblastech. Pokud se vám nechce s karavanem do kempu, ale rozhodnete se přenocovat kdekoliv jinde, nebude to problém. Místní policie je velmi tolerantní, a pokud se ráno zase vydáte na cestu dál, nebude vám dělat problémy.

Korsika se nachází 73 kilometrů od Itálie a 170 kilometrů od Francie, takže se na ni dostanete pouze trajektem. Pokud se tedy rozhodnete pro návštěvu ostrova, musíte si s dostatečným předstihem zarezervovat místo na trajektu. Učinit tak můžete přímo na korsických stránkách www.corsicaferries.it, platba je možná i z Česka například prostřednictvím bezpečné platební brány PayPal. Lístek si můžete zakoupit buď s pevným časem odjezdu, nebo takový, který se dá vyměnit za jiný v případě, že nedorazíte do přístaviště včas. Druhá možnost palubního lístku vyjde sice o něco dráž, ale nikdy nevíte, co se může po cestě stát a kde se zdržíte.

Do Livorna, kde se budete naloďovat na trajekt, se dostanete přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano a Veronu. Cesta z Prahy do Livorna vám zabere minimálně 15 – 20 hodin času, jelikož měří 1100 kilometrů. Karavan si vezme času víc, počítejte po cestě s omezeními a maximální možnou rychlostí. Obytné auto je v tomto obvykle praktičtější. Nezapomeňte si na vaši cestu obstarat rakouskou dálniční známku a připravit si drobné na platby při průjezdu italských mýtných bran. Naplánujte si dostatečnou časovou rezervu, abyste v přístavu byli minimálně hodinu před vyplutím. Mějte u sebe vytisknutý doklad o zaplacení palubního lístku, který budete potřebovat před vjezdem na trajekt.

Váš karavan zaparkujete do kójí, kam vás nasměruje obsluha, a čtyřhodinovou plavbu můžete strávit na palubě na baru nebo v restauraci. Trajekt vás zaveze až do Bastie, hlavního města severní části ostrova, kde můžete rovnou zavítat do čtvrti Terra Nova, která nádherně prezentuje korsickou architekturu.

korsika

Ostrov se rozkládá na ploše 8680 km čtverečných, na délku má 183 km a na šířku 83 km, takže jej můžete bez problémů procestovat karavanem celý křížem krážem. Na ostrově jsou bezmála dvě stovky kempů a míst k legálnímu stanování a karavaningu. Jejich přehled najdete na oficiálních stránkách korsické organizace pro cestovní ruch.

Korsika je protkaná hustou sítí silnic, které ale mají vesměs horský charakter. Připravte se tedy na úzké silničky s velkým stoupáním a ostrými zatáčkami. V podstatě se zde nedá jet rychleji jak 30 km za hodinu, takže i krátké vzdálenosti vám zaberou více času, než byste čekali. Do zatáček jezděte opravdu opatrně, protože nikdy nevíte, za kterou zatáčkou se na silnici vyskytnou krávy, které jsou pro korsické silničky typické. Doporučujeme pořídit si místní podrobnou mapu, kde jsou značeny nebezpečné silnice. Navíc sjízdnost a kvalita horských silnic se podstatně mění po prudkých deštích. Proto by za volantem měl sedět zkušený řidič.

korsika camp

Co se týká zásobování vašeho pojízdného domova, tak benzínek se na ostrově nachází velké množství a to kolikrát i na místech, kde byste je nečekali – třeba v samotném centru Bastie mezi lékárnou a potravinami. Stejně tak zásoby jídla a pitné vody doplníte v každém městečku, připravte se ale na to, že potraviny jsou v přepočtu na české koruny poměrně drahé.

Korsika spojuje dva turistické ideály – hory a moře. Dovolená na tomto ostrůvku se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem, na který budete rádi vzpomínat. A jen díky cestováním s karavanem se vám podaří nevynechat ani jeden kout tohoto úžasného ostrova, do kterých byste se při návštěvě Korsiky autobusem nebo letadlem nikdy nepodívali. Jediné, na co musíte pamatovat, je bezpečná jízda.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient