Jak udržet čerstvou vodu v karavanu?

Cestování s karavanem s sebou přináší řadu výhod. Jednou z nich je i možnost mít neustále k dispozici vodu. Pokud je však voda v potrubí karavanu delší dobu, začne se kazit, množí se v ní bakterie a začne zapáchat. Proto je potřeba potrubí pravidelně vypouštět a udržovat v čistotě, a to i tehdy, když nepoužíváte vodu přímo k pití, ale jen například na oplachování rukou nebo mytí nádobí.

Voda se rychle kazí

Možná si říkáte, že na svých cestách pijete balenou vodu, tudíž vám až tolik nezáleží na tom, zda je voda z potrubí karavanu stoprocentně čerstvá, stejně ji používáte jen na oplachování. Ale i při samotném oplachování, ať už rukou, potravin, či nádobí, zůstávají na mytém povrchu bakterie právě z vody. Již po jednom dni, kdy je voda v potrubí, dochází ke ztrátě kyslíku a absorpci oxidu uhličitého, po týdnu začíná voda tvrdnout a mít kyselejší chuť, po dvou týdnech je již nevhodná ke konzumaci a po 28 dnech se v ní začnou tvořit bakterie. Jakmile je voda v potrubí více než čtyři týdny, neměla by přijít do styku s potravinami nebo být používána při čištění zubů.

Otočení kohoutků nepomůže

Většina karavanistů se zbavuje staré vody tak, že ji vypustí a potrubí ještě následně propláchne čerstvou vodou. I když ale otočíte kohoutky naplno, nepodaří se vám dostat z potrubí veškerou vodu, kapky se totiž usazují na stěnách potrubí a tam stárnou. Tím se kazí kvalita i zrovna čerstvě dopuštěné vody, která se ihned smísí s bakteriemi a kyselou chutí.

Vodní systém Floë

Společnost APT Innovations přišla na trh se zařízením, které pomůže udržet vodu a vodovodní potrubí stále čerstvé, a to i během dlouhých zimních měsíců, kdy karavan třeba vůbec nepoužíváte. Tímto novým pomocníkem pro všechny karavanisty je vodní systém Floë, který se stal vítězem soutěže Practical Caravan´s v kategorii Příslušenství ke karavanům v roce 2012. Jedná se o patentovanou technologii, kterou je možno připojit k jakémukoliv potrubí nebo vodovodní baterii, nožní pumpě nebo malému kompresoru a za pomoci čistého vzduchu vytlačit z potrubí veškerou vodu včetně nejmenších kapiček. Díky tomu se v potrubí nedrží žádná stojatá voda a nemají se tak kde množit bakterie. Společnost APT při vývoji tohoto systému spolupracovala s výzkumným ústavem biomedicínských oborů na univerzitě v Ulsteru a při prováděných testech bylo zjištěno, že zařízení Floë opravdu odstraní všechny bakterie a stojatou vodu z vodovodního potrubí. Díky tomu je toto zařízení doporučováno všem karavanistům, kteří chtějí dbát o hygienu svého vodovodního potrubí a chtějí mít k dispozici stále čerstvou vodu bez bakterií. Zařízení oceníte také mimo karavan, například k odstranění vody ze zahradních hadic před zimou.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tvorba webových stránek: Webklient