Trajektem do Řecka

Každoročně je to stejné. Na polích ještě leží sníh, jaro v nedohlednu a už se plánuje  kam vyjet s karavanem během léta. Co letos strávit pár týdnů v prosluněném Řecku? Že je to pro vás nebo snad vaše děti daleko? A už jste někdy využili trajektovou lodní dopravu po Středozemním moři?

Peloponés, poloostrov pro všechny

Než začnete shánět samotné lodní lístky a plánovat přesné datum odjezdu, je dobré si nejprve ujasnit cíl cesty.  Řecko nabízí  návštěvníkům různé možnosti a  kombinace karavanu a samostatného cestování je tady zcela namístě. Nechte tentokrát ostrovy stranou a zůstaňte na pevnině. Přesněji řečeno na Peloponéském poloostrově…

Peloponés, představující  nejjižnější část řecké pevniny, vybíhá do Středozemního a Krétského moře.  Právě zde na Peloponésu se zrodila podstatná část řecké civilizace, jejímž stopám se nelze vyhnout. Arcadia, Lakonia, Corinthia…  Část svého času tak zřejmě věnujete historickým místům a památkám, jejichž názvy znáte ze starých řeckých legend i z výuky ve škole. Určitě však také neodoláte několikadennímu pobytu u moře, které zde lemují písečné pláže a neodpustíte si ani občasné posezení v řeckých tavernách.

Poloostrov se dá  vcelku pohodlně prozkoumat během necelého třítýdenního pobytu, zvlášť zvolíte-li okružní poznávací cestu. Výchozím (a také závěrečným) bodem se pak stane Patras. Největší město na Peloponésu a rušný přístav na jeho severním pobřeží.

Výběr trasy a trajektu

Do Patrasu míří lodní linky ze tří míst na italském pobřeží: z Benátek (Venezia), z Ancony a pak z jižní oblasti, z Bari. Stačí si jen vybrat.  Většina zvolí zřejmě Benátky (900 km od Prahy), dostupná je i mnohem menší Ancona (1 300 km).

Na výběr jsou pak tři lodní společnosti: Minoan Lines (bývá nejlevnější), ANEK Lines a Superfast Ferries (jak už název vypovídá, je posledně jmenovaná nejrychlejší, ale to si uvědomíte spíše při kratších vzdálenostech). Doba plavby se pohybuje okolo 30 h z Benátek, 20 h z Ancony a 15 h z Bari.

Většinou se jedná  o noční přejezdy, takže část času strávíte prozkoumáváním lodi nebo koupáním v bazénu, ale většinu plavby nakonec prospíte.

Všeobecné informace o lodním spojení a předběžnou cenovou nabídku lze dnes bez problémů najít na internetu a zorientují se v ní i ti, kteří příliš nevládnou cizími jazyky. Základní tabulky a dotazníky jsou zde běžně v češtině, ovšem pro různé vysvětlivky, nápovědy či odkazy je již zapotřebí alespoň základní znalost angličtiny.

Okamžité srovnání  cen, výběr možností: www.aferry.cz, www.directferries.cz
Oficiální stránky lodních společností: www.anek.gr (ANEK Lines), www.minoan.gr (Minoan Lines), www.superfast.com (Superfast Ferries)
Zprostředkování, kalkulace na dotaz: www.trajekty.com, www.greece-tours.cz

Osobní velmi dobrá  zkušenost: www.trajekt.cz (Ile de Beauté Voyages s.r.o. – trajekty, lodní lístky a lodní doprava v Evropě)

A jak to celé funguje?

  • Lodní lístky na trajekt je nutné rezervovat v dostatečném časovém předstihu – čím dříve tím lépe (pro letní období ideálně v lednu  až březnu). Máte nejen jistotu, že se na loď dostanete, ale včasnou rezervací získáváte i nepřehlédnutelnou finanční slevu.
  • Výhodnější je koupě zpátečního lístku. Existuje také zpáteční varianta „open“, což znamená bez rezervace na konkrétní datum (ale v některých prázdninových termínech by se to nemuselo vyplatit!)
  • Zjistěte si veškeré nabízené slevy, nejen za včasnou rezervaci. Lodní společnosti nabízejí např. dětské slevy – někdy až do 5 let dítěte je přeprava zdarma, větší děti mají až 50% slevu na jízdném.
  • Rozhodnete-li se zajistit si lístky sami přímo u lodní společnosti, uvědomte si, že vás zřejmě nemine písemná či telefonická komunikace (např. kvůli ověření údajů, provedení platby, změně termínu).
  • Ne vždy platí, že provozovatel (lodní společnost) nabízí nejlepší cenu, i vstřícný a rozumný zprostředkovatel dokáže překvapit. Cenu za případné zprostředkování neplatíte zvlášť, je součástí celkové částky.
  • Při vyplňování lodního lístku na trajektovou přepravu pečlivě vyplňte všechny požadované kolonky. Nejen osoby a jejich věk, ale také typ vozu, jeho velikost (výška a šířka v metrech), typ karavanu, přídavná zavazadla (např. kola, nebo přídavný zavazadlový prostor na střeše vozu).
  • Rezervaci, platbu, komunikaci, voucher – vše lze vyřídit z domova s pomocí internetu.
  • Zkontrolujte, zda je v ceně obsažen přístavní poplatek (lze ho doplatit na místě) a v případě, že máte vůz předělán na plyn, ověřte si předem, zda se vás netýkají nějaká omezení.
  • A protože se jedná o cestování s karavanem, nebudete asi pátrat po výhodné ceně za lodní kajutu. Na trajektu využijte OPEN DECK.

OPEN DECK  
Trajektové společnosti nabízejí možnost zaparkování v některých patrech lodi zároveň s tím, že jste ve svém obytném autu či karavanu ubytování po dobu plavby. Samozřejmě s využitím všech veřejných prostor celé lodi (bazén, obchody, občerstvení, restaurace, společenská místnost, dětská herna, internetová místnost, horní paluby atd.).

OPEN DECK v sobě zahrnuje zdarma připojení na elektřinu, použití prostorných WC a koupelen s teplou vodou přímo na palubě a také možnost „kempování“ vedle svého vozu. Ovšem pozor! Platí zde zákaz kouření či vaření (tedy práce s otevřeným ohněm).
Protože veškeré vozy (včetně nákladních a kamiónů) se na palubách řadí těsně k sobě, je při najížděcím manévrování do nitra lodi nejoptimálnější umístění ve vnější řadě, s otevřeným výhledem na moře. Získáte tak nejen stálý přísun osvěžujícího vzduchu, ale také více soukromí a prostoru.

V přístavu… 
V okamžiku, kdy máte za sebou vyplněné veškeré rezervační formuláře, proběhla již platba a vytiskli jste si potvrzující voucher, blíží se čas odjezdu. A zamíříte do zvoleného přístavního města.
Přístav bývá vždy zřetelně značený ukazateli s nápisem Port(o). Odjezdy trajektů pak hledejte pod názvem PORT(O) – FERRY CAR. Orientace v samotném přístavu pak nebývá nijak složitá. Přístavní navigátoři vám sdělí kde krátkodobě zaparkovat a kde je odbavení.  Lodní společnosti mají kanceláře většinou soustředěny v hlavní budově, na základě voucheru a pasu obdržíte lodní lístky.

  • V přístavu musíte být minimálně 2 hodiny před odplutím trajektu.
  • Zvlášť v jižních státech nepostupuje vše precizně, připravte se tedy na jižní temperament, hlasitou komunikaci a jiné vnímání rychlosti času.
  • Po obdržení lodních lístků budete nasměrováni k příslušnému trajektu (případně dle ukazatelů lodní společnosti ho naleznete sami).  Před naloděním musíte absolvovat pasovou kontrolu (většinou proběhne během čekání na nalodění přímo u auta).
  • Musíte prokázat zaplacený přístavní poplatek.
  • Na palubu lodi vjíždíte za pokynů lodního personálu, který vám určí i místo stání, vysvětlí připojení na elektriku (v případě OPEN DECK).
  • Nevyužijete-li službu OPEN DECK (parkování na k tomu určené palubě), musíte auto zabrzdit, uzamknout, vzít si veškeré potřebné věci a zaparkované vozidlo opustit. Po dobu plavby se nemůžete k němu vracet!
  • Pozor! Dostavíte-li se odbavení a nalodění pozdě, lodní lístek propadá bez náhrady. Veškeré reklamace je možné uplatňovat pouze v sídle společnosti nebo k tomu určených pobočkách.

Kolik to tedy stojí?

Není možné  stanovit přehled cen. Záleží na mnoha okolnostech a faktorech. Přistupujte k plavbě trajektem s pohledem člověka, který si chce odpočinout od řízení auta, chce poznat něco nového, využít další možnosti cestování…

Poznání: Před 2 roky byla cena zpáteční trajektové přepravy z Ancony do Patrasu  334 EU (8 600 Kč). Termín – červen/červenec, lístky zakoupeny v únoru, počet osob – 2 dospělí, dítě do 5 let (zdarma), dítě do 10 let (50% sleva), vozidlo – osobní auto do 4,5 m, malý karavan do 3 m. Musím dodat, že to byly dobře investované peníze, děti trajekt a spaní v karavanu na jeho palubě vzaly jako nezapomenutelný zážitek a ani jednou jsem nezaslechla, že je cesta nudí nebo je už dlouhá!

Tak tedy –ŠŤASTNOU PLAVBU!

Tip 1: Na Peloponésu není běžně potřebná rezervace kempových míst, volná plocha se najde téměř vždy, přestože síť autokempinků není příliš hustá (proto se vyplatí pořídit si o nich informace předem).  Máte-li však přesně určený itinerář cesty, rezervace ve vybraném kempu na první noci určitě neuškodí. Pokud možno, vyhněte se turistickým destinacím v srpnu, kdy kromě zahraničních turistů vyráží na dovolenou i Řekové.

Tip 2: Před cestou si naplánujte rozpočet: trajekt – pojištění na cesty – dálniční známky – dálniční poplatky – ubytování – benzín – strava – kapesné – nákupy – vstupy – parkovné + fin. rezerva

Tvorba webových stránek: Webklient