Připravte si zimní pneumatiky

Patříte k těm, kteří svůj karavan nebo obytný přívěs nenechají odpočívat ani přes zimu a vydáváte se na cesty i v zimním období? Pak myslete na svou bezpečnost a připravte se na jízdu důkladnou kontrolou pneumatik. Kvalitní zimní pneumatiky jsou totiž důležitým faktorem při jízdě na zledovatělé nebo zasněžené vozovce.

Kdy používat zimní pneumatiky

Zákon ukládá, že v České republice jste povinni používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března tehdy, leží-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza. Vydáváte-li se ale do hor, měly by být zimní pneumatiky samozřejmostí, jelikož v horách se mění počasí velmi rychle a obzvláště v lesních úsecích vás mohou nemile překvapit zmrazky.

Co zkontrolovat

Pokud používáte již jeté pneumatiky, měli byste si dát největší pozor na hloubku vzorku. Nové pneumatiky se vyrábějí s hloubkou vzorku kolem osmi milimetrů, která se postará o vaši bezpečnou jízdu i na kluzké vozovce. Na ojetých pneumatikách by neměla hloubka vzorku klesnout pod čtyři milimetry, jelikož pak se znatelně snižují jízdní vlastnosti vozu a prodlužuje se brzdná dráha. Pokud vaše vozidlo přesahuje hmotnost 3500 kilogramů, pak nesmí hloubka dezénu klesnout pod šest milimetrů.

Důležitou roli hraje také tlak v pneumatikách. Správnou hodnotu tlaku, na kterou by měly být pneumatiky nahuštěny, naleznete ve velkém technickém průkazu. Jsou-li pneumatiky podhuštěny, zhoršuje se ovladatelnost vozu a prodlužuje se brzdná dráha. Při přehuštění pak pneumatiky ztrácejí svoji přilnavost. Zimní pneumatiky je vhodné nahustit o 0,2 baru více, než je uvedeno v technickém průkazu vozidla, jelikož při nízkých teplotách se zmenšuje objem vzduchu, a tudíž klesá tlak pneumatik.

Sněhové řetězy

V některých horských úsecích se můžete setkat s nařízením používat sněhové řetězy. Pokud se vydáváte na cesty v zimě, měly by sněhové řetězy být součástí vaší výbavy, a to aspoň pro použití na hnací nápravu vozidla. Nikdy nemůžete tušit, jaké „překvapení“ v podobě sněhových závějí nebo náledí na vás čeká. Jízda se sněhovými řetězy je pak obvykle omezena na maximální rychlost 40–50 km/hod.

Zimní pneu v ostatních zemích

Pokud se vydáváte do okolních států, měli byste znát tamní dopravní předpisy. Pojďme se podívat, jak je to s používáním zimních pneumatik v některých často navštěvovaných lokalitách.

  • Rakousko – v Rakousku platí stejné podmínky pro používání zimních pneumatik jako u nás, jen časový interval je od 1. 11. až do 15. 4. s tím, že hloubka vzorku nesmí klesnout pod 4 mm. Vozidla nad 3,5 tuny pak musí mít alespoň na jedné z hnacích náprav zimní pneumatiky v období od 15. 11. do 15. 3. a hloubka dezénu nesmí na radiální pneumatice klesnout pod 5 mm a na pneumatice diagonální pod 6 mm. Součástí povinné výbavy u vozidel nad 3,5 tuny pak musí být v zimním období sněhové řetězy. Budete-li se v Rakousku pohybovat na zasněžených vozovkách na letních pneumatikách, hrozí vám pokuta ve výši 5000 Euro.
  • Chorvatsko – v Chorvatsku nesmí hloubka dezénu zimních pneumatik také klesnout pod 4 mm a v zimním období, tj. od 1. 11. až do 30. 4., musí být součástí povinné výbavy každého řidiče sněhové řetězy a lopata na odhazování sněhu. Pokud vás zastaví policie a zjistí nepřítomnost těchto dvou věcí, nekompromisně vám udělí pokutu a zabrání vám v pokračování jízdy.
  • Slovensko – na Slovensku platí stejné dopravní předpisy pro použití zimních pneumatik jako u nás. Vozidla nad 3500 kg pak musí mít zimní obutí v období od 15. 11. do 31. 3. bez ohledu na stav vozovky.
  • Německo – v Německu není vymezeno období, kdy byste měli používat zimní pneumatiky, povinnost jejich použití závisí na podmínkách na silnicích. Jakmile se budete pohybovat na vozovce pokryté sněhem nebo ledovkou na letních pneumatikách, čeká vás pokuta minimálně 40 Euro. Minimální hloubka vzorku je pak stanovena na 1,6 mm.
  • Švýcarsko – ve Švýcarsku platí stejně jako v Německu, že řidiči musí používat zimní pneumatiky jen ve chvíli, kdy to vyžaduje aktuální stav vozovky. Hloubka vzorku pak nesmí klesnout pod 4 mm.

Čtěte také:

 

Tvorba webových stránek: Webklient